По време на днешния онлайн брифинг кметът Здравко Димитров - Зико изрази своите благодарности към пловдивчани, като заяви, че именно тяхната дисциплинираност и отговорност е спомогнала градът успешно да премине през извънредното положение.
Градоначалникът благодари на медиците, на дарителите, на полицията, на общинските предприятия и медиите, които бяха на предна линия и помогнаха да се справим по време на кризата.
Общинското образование се оказа напълно подготвено да мине към онлайн обучение. Пловдивската образователна система е напълно дигитализирана и към момента има работещи 30 000 акаунта и 5 000 онлайн класни стаи.
Според председателя на общинския кризисен щаб д-р Калин Калинов, адекватните мерки в общинското здравеопазване в Пловдив също са дали резултат. За много кратки срокове медиците от общинските здравни заведения бяха обезпечени с лични предпазни средства, а две от болниците – „Св. Мина“ и „Св. Пантелеймон“ успешно трансформирани, така че да могат да приемат леки и среднотежки случаи с COVID-19.
Зам.-кметът по финанси Илия Кирчев посочи, че Пловдив е един от първите, въвел антикризисни мерки за бизнеса.
Предстои да бъде гласувано от Общински съвет предложението на Общината - от 13 май до 31 август 2020 г. да бъдат освободени от "тротоарно право" обектите, които бяха затворени за извънредното положение.
Предвидено е намаление с 50% на наема на заведения, помещаващи се в общински имоти, които по време на извънредното положение са извършвали дейност в намален обем, като са приготвяли храна.
По думите на зам.-кмета Анести Тимчев Община Пловдив успя да се погрижи ефективно и за едни от най-засегнатите групи – социално-слабите, самотните хора и хората с увреждания. Преди дни Пловдив стана един от първите градове, в който стартира програмата „Топъл обяд у дома в условията на извънредна ситуация“ за 250 души.