Футурологът д-р Мариана Тодорова коментира как хората възприемат кризата с коронавируса. Тя заяви, че хората са поляризирани по отношение на това има или няма COVID-19.
„С преживяването на времето в криза, виждаме, че нещата не са еднозначни, не можем да кажем, че глобализмът е свършил за сметка на това, което ни предстои“, коментира Тодорова
По думите й коронавирусът разкрил предизвикателства, с които ще се налага да се борим с тях като човечество. В същото време ще се налага все повече глобалното сътрудничество в полза на човешкото съществуване.
В предаването „Питай БНТ“ футурологът каза още, че някои питат дали коронавирусът е апокалипсисът. Според Мариана Тодорова сценариите за бъдещето са мислени „през антиутопии, затова и очакванията са за апокалипсис“.
„Това е просто феномен, че такива неща се случват, че е нещо, което е напълно правдоподобно. Кризата ни дава шанс да осмислим подобни феномени, да си признаем, че не сме били подготвени, но и да си простим, че не сме знаели“, коментира тя.
И подчерта, че коронавирусът е оголил проблема, че човешкото здраве и живот е доста компрометиран в наше време.
„Човечеството винаги намира начин да се справи с това, което има като страх. Много футуролози споделят, че и политици, и правителства, и компании, се обръщат, за да намерят „новото нормално“, заяви още футурологът.
Тодорова каза, че всяка нова нормалност трябва да се дебатира открито.
Психологът д-р Пламен Димитров пък обясни, че хората са разтърсени.
„Ние като психолозии, имаме не просто теории, а практики. Ние доброволно и безплатно консултират. И това работи, защото хората имат много специфични картини на света, в който са живели“, каза той.
Психологът обясни, че има посстресови реакции.
Д-р Димитров каза, че тревожността отключва демони.ю
И обърна внимание, че най-важното е наистина да сме честни със себе си - как живеем, какво правим, какви са ни приопритетите, за здравето ни не само като организми, но и за социалните механизми.