Цецка Цачева пред TV7: Белене беше невъзможна мечта

share

„Проектът „Белене” не само за мен беше една много хубава мечта, но тя се оказа невъзможна”, заяви председателят на Народното събрание Цецка Цачева в предаването „Факторът Кошлуков” в националния ефир на ТV7.

Тя призна, че няколко години е подкрепяла идеята за осъществяване на ядрения проект, защото е била убедена, че без Белене не само северозападният регион, а и цяла България няма как да просперира.

„Оказа се обаче, че това е една илюзия, един невъзможен проект и за мен най-тежкото предстои сега в срещите ми с гражданите на Плевен, защото години наред надеждите ни бяха изцяло насочени към Белене”, каза шефката на парламента. Според нея е било възможно договорът за втората атомна централа да се подпише, когато икономиката е била в растеж.

„Защо не го направиха тогава, ако толкова са искали, защо не подписаха Румен Овчаров и Петър Димитров – ще търся отговор на този въпрос”, зарече се Цачева.

Парламентарната шефка е убедена, че не може след 30 години, в които проектът не се е състоял, да се държи отговорно за това правителството на Бойко Борисов. „Ние 30 години очакваме едно чудо – през това време, докато мечтаем и подготвяме специалисти, не знаем колко ще струва проектът, можем ли да платим цената”, каза Цачева. Тя смята, че сега най-важно е да се помисли за това как ще се преодолеят последиците от неосъществения проект, как ще се оползотвори площадката на АЕЦ „Белене”. Дали тя да не се превърне в свободна икономическа зона или в парогазова централа, необходимо е да се проучат всички възможности, смята председателят на парламента.

Цецка Цачева увери, че до две седмици парламентът трябва да гласува закона за конфискация на имущество, придобито по престъпен начин. „При наличие на данни за престъпление е необходимо имуществото на дееца да бъде запорирано, докато тече съдебният процес, законът обаче няма да засегне обикновените граждани”, каза парламентарната шефка. Тя обяви, че във вторник кръгла маса в Народното събрание ще обсъди опита на Великобритания по този въпрос с участието на британски експерти.

Водещи новини

Още новини