Колекцията от експонати от античността на Васил Божков е една от най-добрите в света. Има повече ритони от много от колекциите на музеите по света. Смятам, че изучаването на тази колекция е важно, а мястото ѝ в науката е голямо. Това заяви пред БНТ проф. Иван Маразов. Тракологът е сред консултантите на Божков в периода, когато бизнесменът се сдобива с най-ценните находки в своята колекция.
Ритони, антични съдове за вино и единствените сребърни вази с изображението на митичния Орфей са част от сбирката.
Припомняме, че прокуратурата ще започне изземване на колекцията на Васил Божков. Само 212 от близо 3000 артефакта са регистрирани по Закона за културното наследство, сочи справка на Министерството на културата. Липсата на идентификатор на артефактите сочи, че не са платени такси за тях.
Как се стигна дотук?
На 20 декември миналата година Специализираната прокуратура обяви, че започва проверки на фирми на Васил Божков, свързани със залози у нас. Беше образувано досъдебно производство за престъпление, извършено през декември 2017 г. в София, посочиха тогава от държавното обвинение. Става въпрос за сигнал от Цветомир и Боян Найденови, който включва също така и данни за изнудване чрез принуда, придружено със заплаха за убийство или тежка телесна повреда.
През 2014 г. "Националната лотария" не плати нито един лев данък, в резултат на "забравен текст" в закона, според който, тези игри подлежат на облагане. През 2015 г. бе въведен данък 15% от оборота на дружествата с лиценз за извършване на лотарийни игри. Сигналът на Цветомир Найденов е, че от 2015 г. до момента, "Националната лотария" не плаща дължимия по закон данък - 15%, а заплаща 20% такси от комисионни, което е задължение за друг вид хазартен лиценз.
Според изнесените обвинения от страна на Цветомир Найденов, ДКХ години наред е работела под пълното въздействие на Васил Божков, акционер в "Национална Лотария" както и в Еврофутбол, Евробет, и др. Многократно са възпрепятствани множество оператори от издаване на хазартни лицензи в България (б.а. - такива са случаите с Betfair, Betstars, Novibet, и др.). Тази порочна практика трябва да бъде един път завинаги прекратена и държавата е необходимо да се намеси решително.
Божков бе задържан в ОАЕ само преди два дни. Заедно с бизнесмена има задържани още две лица. Това са избягалите с него висши мениджъри във фирмата му Георги Попов и управителят на "Еврофутбол" Александър Тумпаров (член на надзора на "Левски").
"Много мои колеги от чужбина поискаха да им пратя снимки на колекцията на Божков. Мисля, че една от основните грижи на държавата е да запази тази колекция. Не бива да се разпръсква или разпродава. Трябва да остане забележителна сбирка от експонати. Музеите не могат да отделят 2 млн. евро за ритон, но Васил Божков можеше. Голяма част от ценностите са купени на аукциони. Няма да забравя, един път Божков заяви: да им кажеш на твоите приятели, че ето сега, тази ваза, аз съм я купил на аукцион като наддадох повече от Ермитажа", каза още проф. Маразов.
"Колекционерството е болест - е, Божков бе болен човек – радваше се на всяка находка и я показваше с гордост. Васил Божков финансираше и археологически разкопки, имаше за цел да направи най-голямата колекция", разкри проф. Иван Маразов.
"Божков притежава много ценности от Римския период, препоръчах му да прибави в колекцията си предмети от Гръко-тракийската древност. За 5 години той набави много предмети, които нямат аналози в музеите по света", допълни експертът.
"Васил Божков създаде и собствена лаборатория, където предметите се консервираха. Предполагам, че голямата част от находките са в добро музейно състояние, но повечето от експонатите са от сребро, а то лесно се чупи и корозира. Всяко едно местене носи риск за предметите. Всички експонати трябва да се съхраняват при много точни условия", завърши проф. Иван Маразов.
"В момента се правят огледи и описи на експонатите. Участват четирима експерти от Инспектората по културата и Министерството на културата. Още не знаем колко точно предмета има в колекцията", разкри Александър Трайков, директор на Главна дирекция „
(Кадри: БНТ)
"Ако колекцията бъде иззета, ще се съхранява в Националния музей. Частният музей на Васил Божков е регистриран през 2009 г.", коменита още той.