Да бъде инсталирана автоматична измервателна станция в пернишкия квартал "Мошино" в близост до промишлената зона, настояват от сдружение "Дишай Перник". Предложението бе направено по време на състоялото се днес общественото обсъждане на програмата за качеството на атмосферния въздух в община Перник за периода 2017-2021г.
Промишлената зона на Перник е в средата на града, в съседство с жилищните квартали и учебните заведения. В близост до нея са разположени осем училища и три детски градини. Съществуващите две станции - едната в градския парк, другата в кв. "Църква" не могат да дадат пълна картина на замърсяването, каза Камен Рангелов - представител на сдружението.
Както в пункт "Перник-център", така и в пункт "Църква", броят на превишенията на средноденонощната норма за фини прахови частици е по-голям от допустимия, сочат замерванията, цитирани в програмата.При това, превишенията в много случаи са значителни - от два до пет пъти. Високите стойности са характерни за зимните месеци на годината. Това означава, че причина за висока степен на замърсяване през зимните месеци е битовото горене, коментират експерти.
Проблемен замърсител на Перник освен фините прахови частици са серният диоксид и бензо/а/пиренът, сочи програмата.
Азотните оксиди, въглероден оксид, олово, кадмий не са проблемен замърсител за община Перник.
Местната управа търси варианти за подпомагане на гражданите за преминаване от твърдо към алтернативно гориво, каза Даниела Мицева - началник отдел "Екология" в общинската администрация. По думите й общинската управа е имала желание да монтира още две автоматични измервателни станции в града.
Оказало се обаче, че за целта са необходими 200 000 лв. Общината не може да си позволи подобна инвестиция, посочи Мицева.