Иван Нейков: Докога държавата ще позволява тарикатите да прецакват почтените за болничните

новини архив
share

Кой трябва да плаща първите три дни от болничните на работниците - работодателите, както е от близо 10 години насам, или НОИ? Какъв е най-ефективният начин за справяне с този болен, но нерешен от години проблем? Защо заради тарикатите страдат и почтените? Могат ли майките на малки болни деца да им заповядат да не боледуват? Коментар по всички тези и още въпроси за "Новини.бг. на експерта, бившия социален министър Иван Нейков /1997 г. - 2001 г./. Той е един от създателите на съвременния пенсионен модел у нас, юрист, бивш синдикалист и общински съветник от СДС в София. В момента е директор на Балканския институт по труда и социалната политика.

Минат не минат година, две и темата затова как да се плащат болничните отново излиза на преден план за обсъждане в обществото. Преди десетина години, когато беше приета днешната форма на изплащане на първите три дни от болничните, работодателите възразяваха. Вероятно, докато съществува този модел, те ще продължават да възразяват.

Но е добре първо да се анализират причините, поради които беше въведен този модел на изплащане на болничните. Идеята беше работодателите да бъдат мотивирани да упражняват по-голям контрол. При всички положения, независимо дали ще плащат те или съвместно с НОИ, то собствениците губят труд, защото работниците през това време ги няма. Говорим за добросъвестните трудещи се, на които наистина понякога им се налага да отсъстват, защото просто хората се разболяват. Когато обаче говорим за недобросъвестни хора, за тарикатите, които мамят системата, чрез фалшиви болнични, тогава работодателите наистина губят парите си напразно. Само че в такива ситуации, губещи са и всички по веригата, защото парите в НОИ са нашите общи средства, които се натрупват от осигуровките, които плащат работодателите и работниците.

Преди 10 години НОИ губеше страшно много, защото тогава имаше бум от неистински болнични. След като се въведе изменението, измамите продължават. Това означава ясно едно - че някъде нещо не правим както трябва. Затова ние, от нашия институт, предлагаме да се направи неотложно дълбок, професионален анализ на причините, поради които стигаме по различни пътища все до един и същи резултат. Ние не правим този анализ, а пред 10 години хвърляме монета и според каквото ни се падне - ези или тура, сменяме модела. Вземат се управленски решения, които не вършат работа. Но не се правят нито предварителни, нито последващи анализи на проблемните социални сфери каквито са ТЕЛК, болничните и т.н.. Това трябва да се промени.

Така и днес ние нямаме отговор на въпроса - защо идеята работодателите да контролират болничните не сработи. Бързаме да направим промяна. Но това, че ще започне да плаща НОИ, ако бъде прието така, как ще намали фалшивите болнични?!
Пътят е през анализа. Промени в социалната сфера не бива да се правят бързо и на коляно. Опитът през изтеклите години ни показа, че така не бива да се работи. Проблемът сега не е законодателен, а управленски. Промените, които се предлагат са непрофесионални, бързи и няма да решат абсолютно нищо, нито един проблем. Играта на котка и мишка ще продължи, т.е. надлъгването между управителите, които предлагат първите три дни изобщо да не се плащат и работниците, които ще си вземат по 5 дни болнични, няма да спре. Кому е нужно това?!

Не бива да се бърза с крайни решения и по повод на болничните на майките, на които им се налага да вземат по-често болнични от останалите работещи. Заради тарикатите няма как майките да кажат на децата си: "Не боледувайте често!" Недомислиците в новите предложения са много и не бива да се бърза с приложението им в практиката, защото те ще ескалират в много социални конфликти. Не пипайте в социалната сфера като "слон в стъкларски магазин"! Заради тарикатите, не бива всички останали хора с осигуровки и социални права, да понасят лишения. Това е противоконституционно.
 

 

 

 

Водещи новини

Още новини