Община Бургас, Областна администрация и БАН подновиха споразумението за сътрудничество

Община Бургас
share

Община Бургас, Областна администрация и Българска академия на науките подновиха тристранното споразумение за регионално сътрудничество. Това съобщиха от пресцентъра на Общината. Подписи под меморандума днес положиха кметът Димитър Николов, областният управител Вълчо Чолаков и акад. Юлиан Ревалски.

„Много са общите ни проекти, които до момента сме реализирали с Академията. Стартирахме с вашите научни заключения по темата за референдума за петролопровода Бургас-Александруполис, които се оказаха от решаващо значение. Разкриването на Бизнес инкубатора в Бургас и извличането на продукти от Бургаските солници също е плод на нашата съвместна дейност. В момента се изгражда Научен конгресен център в зоната за обществен достъп на пристанището, където имаме желание да се прехвърли по-мащабната дейност на БАН и да се ситуира една Европейска лаборатория по контрол на пластмаса и замърсяването на водите на Черно море. С подкрепата на БАН искаме да се противопоставим на идеята за мораториум за разкриване на нови факултети в университетите“, сподели кметът Николов.

„БАН чества тази година 150 години. В момента имаме 17 академични центрове в страната и предстои откриването на още един. Ако има проблем от нашата компетенция, ние ще се включим в неговото решаване. Бургас е един то най-активните ни центрове. Отворени сме за всякакви идеи за разширяване на сътрудничеството“, заяви акад. Юлиан Ревалски.

„Благодарим ви за партньорството досега и поздравления за децентрализацията, която осъществявате чрез вашите регионални центрове“, посочи областният управител Вълчо Чолаков.

„Науката трябва да е максимално близко до развитието на обществото, с тази цел през 2010 г. открихме един от първите Регионални академични центрове на Академията – този в Бургас. Той свързва науката и образованието, икономиката и местната власт. Оттогава е и нашето сътрудничество, което ще продължи и в бъдеще. Поздравявам кмета на Бургас с откриването на новия Медицински факултет. Това е голям успех за града“, допълни акад. Никола Съботинов.

Меморандумът предвижда тристранно сътрудничество на широка основа, чрез обмен на информация, разработване и изпълнение на общи програми и проекти в областта на екологията, мониторинга на околната среда и природните ресурси в региона, устойчивото ползване и опазване на водите и водните ресурси.

На срещата присъстваха още почетният гражданин на Бургас и председател на БАН през 2009 – 2012 г. акад. Никола Съботинов, проф. дфн Петър Петров – координатор на Националната академична мрежа, проф. Севдалина Турманова – зам.-областен управител и координатор на Регионалния академичен център на БАН в Бургас, ректорът на Бургаски свободен университет проф. Галя Христозова, зам.-ректорът на Университет „Проф. д-р Асен Златарски“, директорът на Регионалната библиотека Мария Бенчева, председателят на Бургаска търговско-промишлена палата Цанко Иванов, зам.-председател на Търговско-индустриалната камара Видка Вълчева, Радовеста Стюарт – представител на Регионален исторически музей и др.

Водещи новини

Още новини