Ще си връщаме незаконно изнесени ценности

share

Страната ни започва масирана кампания за връщане у нас на незаконно изнесени културни ценности. Това обяви ресорният министър Вежди Рашидов и анонсира, че в момента се работи по връщането от Италия на 160 ценни наши икони. Рашидов каза това по време на церемония, на която директорът на Националния исторически музей получи нови уникални експонати, предоставени от криминална полиция и прокуратурата в Пловдив. Сред тях са бронзова тракийска броня, римски меч, железни копия и изключително ценна книга на старобългарски автор.

По думите на Вежди Рашидов, ако години наред от страната ни само са се изнасяли културни ценности, то сега вече имаме правителство, което е готово да ги връща. Министърът припомни и че търговията с антики е на второ място след тази с дрога.

Той каза още: „Има държави, които по техните закони, не са длъжни нещо, което е прихванато, да бъде върнато. Законът, единственото, което казва, е че могат да бъдат конфискувани тези неща. Това означава ние да не си получим ценностите. И тук е ролята на дипломацията - хубавите лични контакти между министрите водят до хубави резултати, защото се разбираме. И слава Богу на тази дипломация, която я водим, на това разбирателство, което има. Защото започнаха да стават факти някои неща, на които вие сте свидетели, и това е много приятно”.

За директора на Националния исторически музей Божидар Димитров от предоставените културни ценности с най-голямо значение е бронзовата тракийска броня от V в.пр.Хр. Не по-малко ценна е книгата на Теофилакт (архиепископ на България) „Тълкувания на четирите евангелия от Новия завет”.

За нея Димитров обясни: „Това специално е едно издание от Париж от 1542 г. Има и две по-ранни, за които обаче не се е знаело, че са от него. Това е първото издание, за което авторството му е признато. Написано е: Теофилакт, архиепископ на България. За нас е много важно, че името България, в онези векове, XVI век, е било споменавано в Европа и то във връзка с един български автор, и то във връзка с изследвания върху такава важна за Европа книга, каквато е Новият завет”.

Според първоначалните оценки стойността на културните ценности, които вече са част от фондовете на Националния исторически музей, е около 300 000 лева.

Водещи новини

Още новини