Остава контролът на БАБХ за чумата по дребните преживни животни

Булфото (архив)
share

Остава контролът на БАБХ за чумата по дребните преживни животни, въпреки отпадането на санкциите към фермерите. Това каза директорът на Българска агенция по безопасност на храните /БАБХ/ д-р Дамян Илиев. Той увери, че контролът на заболяването чума по дребни преживни животни ще бъде засилен, каквито са ангажиментите на страната ни към международните ни партньори. 

Д-р Александра Митева, началник отдел "Хуманно отношение към животните" обясни, че всички южни области в България са под специален надзор за чумата по дребните преживни животни.

БАБХ изпълнява две програми за контрол на заболяванията, одобрени от ЕК и в партньорство с южните ни съседки Гърция и Турция. Съобразно изпълнението на двете програми продължава взимането на проби и контрол върху движението върху дребни преживни животни с определени цели. 

"Ситуацията доста се облекчи за фермерите. Вече свободно могат да се движат от тези региони животни, предназначени за клане. Нещо, което бе абсолютно забранено до този момент и свободна реализация на продуктите от тези дребни преживни животни в страната", посочи д-р Митева. 

За справянето с възникналите огнища на заболяването чума по дребните преживни животни в областите Хасково, Ямбол и Бургас са похарчени над 1,3 млн. лв. С 400 хиляди лева повече са средствата, отделени за дезинфекция. Д-р Митева отбеляза, че възстановяването на статута на страната ни като свободна от чума по дребните преживни е от огромно значение, тъй като гарантира безопасната търговия с животни и продукти от тях. 

Все още статутът продължава да е на страна, инфектирана с чума по дребните преживни животни, заради огнището в село Болярово, където все още има ферма, в която мерките, предвидени по закон не са изпълнени. За да бъде променен статусът на страната ни са нужни шест месеца от ликвидирането на последното огнище. На практика огнището в Болярово остава. Служителите на БАБХ не са допуснати. 

Въпреки огнището, европейските страни са приели гаранциите на БАБХ и търговията с животни и продукти от тях е освободена на територията на ЕС. Проблем е търговията с трети страни. За да изнасят кози и овце към страни като Турция и Египет са необходими допълнителни изследвания на животните.

Въпреки обявеното огнище в Болярово защитници на животните от София, организирани във фейсбук, отново протестираха пред БАБХ. 

Д-р Илиев бе категоричен, че това компрометира страната ни и пречи за отпадането на статута. Той обясни, че животните могат да са болни и да носят вирус, без да имат клинични признаци. 

По отношение на африканската чума по свинете, БАБХ, съвместно с Агенцията по горите, разпространява комплект за взимане на проби от отстреляни или намерени мъртви диви свине. Засега мерките на БАБХ са дали резултати и огнището при домашни свине в село Тутраканци, Варненска област, е ликвидирано в рамките на 24 часа от установяването му в края на миналата година.

Оттогава досега няма случай на заболяване при домашни свине.

Водещи новини

Още новини