Изпълнението на два проекта на Община Ловеч по ОП "Региони в растеж" се забавя, съобщи Мариета Бахова, директор на дирекция "Проекти, програми и инвестиции" в Община Ловеч.
Единият проект е за ремонт, преустройство и обзавеждане на Професионална гимназия по ветеринарна медицина "Проф. д-р Димитър Димов", който е на стойност близо 1,3 милиона лева, а другият е за рехабилитация на дворни пространства, училищни сгради и изграждане на спортна зала за ОУ "Проф.Димитър Димов" за над 5,6 милиона лева.
По думите на Бахова изпълнението на строително-монтажните работи по проекта в ОУ "Проф. Димитър Димов" е на твърде ранен етап. "Поставени са основите на физкултурния салон и част от плочките в двора на училището. В момента сме на етап на съгласуване на елементите от металната конструкция и термопанелите", посочи тя.
Проектът трябва да приключи на 21 май 2019 г., но има забавяне. Проблемите са с изпълнителя - лоша организация, повече обекти, отколкото може да поеме. От страна на Общината към изпълнителя няма забавяне на плащанията.
Според директора на училището Любомир Христов обектът няма да може да бъде завършен до 21 май. Дотогава трябва да бъде изградена масивна сграда за спортната зала и да бъде основно ремонтирани спортните площадки в двора на училището, процес, който все още не е започнал.
В ПГВМ "Проф. д-р Димитър Димов" също има забавяне на проекта. Директорът Габриела Георгиева заяви, че заради незавършения ремонт на отоплителната инсталация, училището е без парно и използва локално отопление с електрически уреди. Все още не готово и общежитието за учениците, които в момента са настанени в градското такова.
"Изпълнителят се ангажира със срокове, които никога не изпълнява. Трябваше до 12 октомври да приключат дейностите, следващият срок е 12 февруари. За мен този срок е неадекватен, няма как да се реализира", добави Георгиева.
Предвидените санкции в договорите след изтичане на срока на договора, който сам изпълнителя посочва в офертата си, е 0,1 процента върху сумата, която не е изпълнена към датата на изтичане на срока, но не повече от 10 процента от неизпълнението, обясни Бахова.