20 милиона е дала държавата на Пловдив за инфраструктурата в града по време на домакинството за европейска столица на културата. Градът притежава естествено очарование и много туристи ще го посетят. Това каза министърът на културата Боил Банов в ефира на БТВ.
„Убеден съм, че ще има много хубави проекти и много добри неща ще са направени“, допълни той.
След броени дни Пловдив официално става Европейска столица на културата. Някои от проектите, с които градът е кандидатствал за титлата, обаче не са изпълнени. От управителния съвет на фондация „Пловдив 2019” твърдят, че ремонтите не са най-важното. „За съжаление, настройката на хората е да видят тухла върху тухла и камък върху камък”, коментира Светлана Куюмджиева от фондацията.
В подножието на река Марица се намира остров Адата. Първоначалната идея на фондация „Пловдив 2019” е била той да се превърне в място за отдих и забавление на всички възрасти. Оказва се обаче, че островът е частен и изпълнението на проекта е трудно.
Министърът на културата припомни, че и за европредседателството е имало критики относно сроковете, но в крайна сметка всичко е минало блестящо.
Ремонтът на площад „Централен” пък започва едва през месец август и ще продължи и през 2019 г.
„По-важното е, че като е започнат площадът, той ще стане. Най-добре би било да е в годината на столица на културата, но най-важното е да се случи и да стане”, коментира Банов.
По думите му 20-те милиона, които дава държавата за събитието, са отишли са инфраструктурни проекти.
"На остров Свети Кирик край Созопол ще има Музей за подводна археология и в него ще има стари кораби. Можем да покажем неща, които другаде по света няма", каза Боил Банов. „Това е един остров, който ще съчетае подводната археология и съвременните изкуства. Първите проучвания там са правени от французи. Ще се разработи един сериозен проект с Лувъра и старото морско училище ще се превърне в музей на подводната археология. Нашето море е много особено заради силната соленост на водата и имаме неща, които няма никъде по света. Всичко, което е на дъното, се съхранява“, обясни министърът.
За Царските конюшни съгласувахме проект за временно укрепване на покрива. Разговаряме със столичния кмет Йорданка Фандъкова и премиера Бойко Борисов, тяхното решение ще е в посока център за изкуства, музей, посочи Боил Банов. По-сложното е, че те са смесена собственост, не само държавна, което би улеснило нещата, каза още министърът.