В началото на тази година всеки казва "Не дойде ли времето да живеем по-добре?" Всеки се надява да дойде времето, в което социалната политика да означава, че ще станем по-щастливи, заяви в предаването "Лице в лице" по БТВ бившият социален министър Иван Нейков.
Надеждата на управляващите е, че новият размер на минималната заплата ще мотивира много от хората от сивата икономика или които въобще не работят, да се появят на пазара на труда. Минимална заплата у нас получават около 500 000 души, въпросът е дали увеличението води до качествена промяна на начина им на живот, каза Нейков.
Първият проблем е, че ние вече сме длъжни да имаме механизъм, по който да определяме минималната заплата. Досега беше така - събират се синдикати и работодатели, гледат тавана, едните казват "580 лева", другите - "560 лева", идва министрът на финансите и казва "560". Нямаше ясни мотиви защо точно 560 лева, посочи бившият социален министър.
Той отбеляза, че всеки ръст на заплатата означава по-високи данъци и осигуровки. Ние нямаме инструмента "необлагаем минимум" и при всички положения ще има такава промяна. Това има и добра страна, защото увеличените осигуровки означават по-висока пенсия, коментира експертът.
По нов начин тази година ще се изчисляват пенсиите, ново е и влиянието на всяка година осигурителен стаж върху пенсиите. Ще има и нов таван на пенсиите – тъжното е, че въобще има таван, но е добре, че той става малко по-висок. Вероятно за много хора ще има едно малко увеличение на по-старите пенсии, въпросът е ще има ли осъвременяване, което ще доведе до затваряне на ножицата при пенсиите за една и съща работа. При старите и новите пенсии разликата е много сериозна – в рамките на стотици левове, подчерта Иван Нейков.
Тези 5% увеличение на пенсиите са нещо добро, въпросът е в инфлацията. Кризата не е само с отрицателни страни – за няколко години тя замрази инфлационните процеси и ние свикнахме, че няма да има инфлация или тя ще бъде в съвсем малки размери. Всъщност икономическият ръст събуди този звяр и вероятно за 2019 година тя ще бъде около 6%. Което означава, че чаканото от пенсионерите увеличение ще бъде изядено от инфлацията, посочи Нейков.
Той адмирира 20%-то увеличение на учителските заплати. При тях увеличението, дори ако се извади инфлацията, ще се усети. В едно семейство 15% ръст се усеща. Ще има повишаване на покупателната способност, каза бившият социален министър.
По думите му, служителите в държавната администрация, чиито заплати ще бъдат повишени с 10%, ще могат да запазят стандарта си на живот с увеличението, но не и да го повишат.