"Няма опасност за потребителите. Тази мярка касае финансовата стабилност на самото бюро". Това заяви в предаването "Преди всички" по БНР Цветанка Крумова, застрахователен експерт относно наложения мониторинг над Българското национално бюро "Зелена карта". Според нея този мониторинг няма да доведе до поскъпване на "Гражданската отговорност", а просто ще внесе в компаниите повече дисциплина.
От декември бюрото е поставено под мониторинг, въпреки че неофициално такъв се извършва още от март. Вчера оставката си подаде и председателят на бюрото Орлин Пенев.
Изискване за допълнително презастраховане има и сега всяка една застрахователна компания, подчерта тя и обясни, че това е направено, за да може да докажем финансовата си стабилност. Това изискване е трудно да се каже как би се приложило на българския пазар, смята тя.
Дълги години се опитвахме да предотвратим наложения мониторинг на бюрото, създавайки гаранции вътре в него, припомни Крумова.
Националното бюро трябва да изпълнява своите гаранционни функции – в случаите, когато български автомобилисти нанесат щети в чужбина. То се явява и като ответник на искове, каза още Цветанка Крумова.
Бюрото има достатъчно вътрешни гаранции, които могат да влязат в действие, подчерта още тя и добави, че българските компании са стабилни.
По думите ѝ има проблем с регулатора, защото всъщност няма регулатор в момента. Има кадрови проблем там, подчерта Крумова и изказа мнение, че Бюрото трябва да избере веднага нов председател.
Има достатъчно вътрешни ресурси и резерви, за да може да се преодолеят такива ситуации, смята Крумова.