Новите апарати ще мерят с точност съдържанието на алкохол в кръвта, като ще направят излишна кръвната проба.
С промяна в Наредба 30, която регламентира употребата на алкохол по време на шофиране, пък резултатът от дрегера ще важи като доказателство в съда. По този начин делата срещу пияните шофьори ще могат да се гледат за ден, пише в. "Стандарт".
В момента промените се разглеждат от работна група, в която влизат експерти от МВР, здравното, правосъдното, транспортното и финансовото министерство. В момента единствено кръвната проба, дадена в болница, служи като доказателство в съда.
У нас вече има внесени 128 нови дрегера, с които катаджиите в цялата страна работят от началото на годината. Данните им обаче не се използват в съда, тъй като няма промени в наредбата.
Супердрегерът записва и пази данните от паспорта и ЕГН-то на всеки тестван шофьор. Новите супермашинки правят две последователни проби за алкохол в кръвта през няколко секунди.
Уредът измерва издишания въздух и дава верни показатели, тъй като взима в предвид ръста и теглото на водачите. След това миникомпютърът пуска документ, приличащ на касова бележка, където е изписан резултатът и данните на шофьора. На бележката има и данни за пътния полицай, който е направил пробата.
Уредът се нарича "Доказателствен анализатор за установяване на употребата на алкохол" и сертифициран от ЕС. В редица европейски държави той се използва като доказателство да се предотврати инвазията от забождането на иглата. Цената на един такъв уред е около 15 000 лв.
Освен новия дрегер от КАТ предвиждат и промени за кръвната проба. Експертите настояват всеки водач, който откаже тест с дрегер, да бъде принудително отвеждан за кръвна проба.
Сега полицаите изпитват истинска трудност да накарат водачите да се тестват в болница, а само тези проби служат като доказателство в съда. В момента болниците и лабораториите използват два метода за тестване. При първия се оценява грам алкохол на всеки килограм от теглото, а при другия теглото се съпоставя с литър алкохол.
"Ние обаче получаваме от лабораториите окончателния вариант без точните данни от използвания метод. И имаме случаи, при които лабораторията си прави различни мерни единици, при което се получава и разлика от 0.05 промила. Но в крайна сметка данните от болниците са окончателни и ние действаме на тази база показатели", обясниха още експертите.
Затова те ще настояват при промените в Наредба 30 да се разреши на униформените да правят проби с новите дрегери и в сградите на МВР. Според разчетите на експертите промените могат да влязат в сила до края на юли, когато ще приключи съгласуването на новите текстове.
От КАТ съобщиха още, че се обмисля и вариант всеки заловен с алкохол шофьор да плаща консумативите за изследванията си, които струват около 200 лева.