Това искат в свое открито писмо до председателя на НС, депутатите, премиера, президента от сдружение „Достойнство, отговорност, морал” /ДОМ/ с председател Иван Сотиров, бивш депутат и районен кмет в София от СДС. Ето какво коментира той пред „Новини.бг.” по повод на инициативата:
„Ние многократно и преди сме реагирали срещу конкретни прояви БСП и др. организации, които са газели приетият Закон за осъждане на комунистическия режим. България по Конституция е демократична държава и подобни опити застрашават държавата ни, а институциите не реагират, което е притеснително.
Имахме множество срещи с колеги от други демократични организации, с които сме възмутени от слручващото се в страната ни. Има откровено защитаване и опити да се налага носталгия към комунизма. Това е безпрецедентно. 29 години по-късно виждаме ясни тенденции да се легитимира комунистическия режим. Популяризират се личности от един мрачен период в историята ни.
Конкретните примери са много – реагирали сме срещу празенствата на Бузлуджа, срещу поднасянето на цветя на паметника на Тодор Живков, срещу опитите да се налагат проруски настроения. Не става въпрос само за символични жестове, а за процес на масирано присъствие на в публичното пространство на хора работели за ДС, на такива, които са били кадри на комунистическия режим и техни потомци. 29 години след свалянето на този режим у нас, няма никакви признаци на лустрация.
Всички наши институции се държат безразлично срещу това. Президентът се афишира като натовски офицер, но води политика за налагане на руските геополитически амбиции и интереси. Това е в разрез на нашите национални приоритети. Включително и по повод на лобистката политика на Радев за закупуване на самолети „Грипен”.
Нашето предложение е в Наказателния кодекс да се приравни третирането на фашизма, нацизма и комунизма. Имаме достатъчно европейски документи, които сме приели по тази тема. Ако не се вземат строги държавни мерки, ще продължаваме да сме свидетели на олигархично управление, в което властват предимно хора от върхушката на комунистическия режим”.
А ето и част от текста на отвореното писмо:
Уважаеми госпожи и господа,
Призоваваме ви, съобразно конституционните си правомощия и задължения, да предприемете следните действия в защита на демокрацията и българския национален интерес:
1. Да бъде създаден Институт за национална памет за комунистическите престъпления и за да бъде поддържано знанието за истината за тях да се осигури седмично документално-публицистично предаване в обществените медии - БНТ и БНР; Такива институти съществуват в Германия, Полша, Румъния, Словакия и Чехия.
2. Да бъде изменена ал. 1 на чл. 108 от Наказателния кодекс, като след думата „фашистка“ се добави „националсоциалистическа, комунистическа“ и така текстът на ал.1 да стане: „Който проповядва фашистка, националсоциалистическа, комунистическа или друга антидемократична идеология, или насилствено изменяне на установения от Конституцията на Република България обществен и държавен строй, се наказва с лишаване от свобода до три години или с глоба до пет хиляди лева.“
Това ще бъде в съответствие с:
- обнародвания на 5 май 2000г. Закон за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен;
- приетата от Парламентарната Асамблея на Съвета на Европа Резолюция 1481/2006г. ;
- документ 11112/2006г. на Комитета на Министрите на Съвета на Европа за осъждане престъпленията на тоталитарните комунистически режими;
-Резолюцията на Европейския парламент ”Европейската съвест и тоталитаризма” от 2 април 2009г.;
-Решение на Народното Събрание, от 18 септември 2008г., за подкрепа на Пражката Декларация “Европейската съвест и комунизма“/ Сред препоръките на Пражката декларация е и предложението 23 август да бъде обявен за ден за почит към жертвите на нацистките и комунистическите режими/;
-Решение на Народното събрание от 19 ноември 2009г. с което 23 август е определен за ден за памет на престъпленията на националсоциалистическите, комунистическите и други тоталитарни режими и за почитане на жертвите им.
3. Да бъдат предприети ефективни действия за защита на българските потребители от господстващото положение на пазара на руската компания „Лукойл“ и за възстановяване на българската държавност на територията на рафинерията и пристанището ѝ Росенец, а не да бъдат третирани като привилегирован руски анкалав.
4. Българските служби да идентифицират и екстрадират от наша територия всички лица, които провеждат враждебна дейност срещу страната ни и срещу нашите съюзници и съседи.
Уважаеми госпожи и господа,
Всеки един от вас има морален, конституционен и политически дълг да бъде лидер в борбата срещу опитите за реабилитиране или налагане на недемократични методи на управление и срещу хибридната война срещу България. Вашата пасивност е равносилна на престъпно съучастие. Не е случайно, че в Резолюцията на Парламентарната асамблея на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа от 3 юли 2009 г. „Ново обединение на разделена Европа“ се казва:
„14. Изисква от правителствата и парламентите на държавите-участнички да гарантират, че всякаква структура на управление или модел на поведение, които възпрепятстват пълната демократизация, или продължават съществуването на тоталитарното управление, или го представят в привлекателен вид, или се стремят към връщането му, или продължават влиянието му в бъдеще, ще бъдат напълно разградени“.