В ДФ "Земеделие" си поделили 1 млн. лв, в Министерство на земеделието - 800 бона

share

Във Фонд Земеделие са раздадени над 1 милион лева бонуси, а в администрацията на Министерство на земеделието са раздадени 800 000 лева. Това обяви депутатът от ПГКБ Меглена Плугчиева на брифинг в парламента.

„В условията на тежка криза и абсолютна бедност, на която се обричат българите, този цинизъм е престъпен и недопустим”, коментира Плугчиева. Тя изтъкна, че раздаването на бонуси се случва на фона на провала на селскостопанската политика и на деформации на аграрния сектор.

600 000 лева са раздадени като бонуси в Министерството на земеделието и храните за миналата година, а в Държавен Фонд „Земеделие" - около 1,2 милиона лева. Това съобщи ресорният министър Мирослав Найденов пред журналисти. Той обясни, че тези суми са раздавани на служителите в системата за положен извънреден труд и не са надхвърляли повече от една работна заплата на човек.

Изплатените допълнителни средства в Държавен фонд „Земеделие” (ДФЗ) за 2011 г., в сравнение с периода от 2006-а включително до момента, са с най-нисък размер, съобщиха от институцията пред журналисти. За 2011 г. фонд „Работна заплата” на ДФ „Земеделие” е в размер на 23 727 404 лв., от които реално изплатените средства възлизат на 21 983 877 лв., в това число работни заплати, допълнителни възнаграждения и допълнително материално стимулиране.

През 2011 г. са изплатени допълнителни средства на 1345 служители, в това число допълнителни възнаграждения в размер на общо 940 121 лв., както и средства с характер на допълнително материално стимулиране за периода януари - февруари 2011г. в размер на 233 082 лв.
Не са изплащани великденски и коледни бонуси през 2011 г.

Изплатените допълнителни средства за миналата година, в сравнение с периода от 2006 включително до момента, са с най-нисък размер, като в някои случаи той е в пъти по-малък от платения в предходни години. Средствата са в размер на 4.9% от планирания фонд и в рамките на реализираната икономия от плановите средства за работна заплата за 2011 – заявиха от ДФЗ.

Плащанията на допълнителни възнаграждения са били свързани с извънреден обем работа и постигнати добри резултати по приключване на плащанията на единица площ, национални доплащания, държавни помощи и плащанията по схемата „de minimis” за животновъдството, изпълнение в съкратени срокове на кампанията за извънредни мерки за подпомагане на пазара във връзка с бактерията E.Coli; кампанията за изготвяне и изпращане на уведомителни писма по схемите на Директни плащания на площ до 150 000 бенефициенти за две застъпени години (2010 - 2011) и др. Допълнителните възнаграждения основно са изплащани на база тримесечните резултати, като са включвани и служителите от териториалните дирекции на Държавен фонд „Земеделие”. Изпълнителният директор не е получавал допълнителни месечни възнаграждения, бонуси или премии, а възнагражденията за заместниците, главния секретар, началници на отдели и т.н. отговарят на горните критерии.

Само за последните 10 месеца ДФ „Земеделие” е администрирал общо 2.5 млрд. лева, като на 2 млрд. лева възлизат средствата по Европейския фонд за гарантиране на земеделието и по Програмата за развитие на селските райони, а към 500 млн. лева са националните доплащания, държавните помощи и различните схеми за подпомагане на земеделието.
От ДФЗ отбелязват още, че още преди 10 дни са предоставили на печатни медии размера на фонда "Работна заплата" и изплатения процент за допълнителни възнаграждения.

Социалистите коментираха и проблема с търговията на дървесина докато през това време под прозорците на Министерски съвет се провеждаше масов протест на представители от бранша. Плугчиева напомни опитите на земеделския министър да оправдае липсата на дърва за огрев и на дървесина с тежката зима. „Ако есента бяха проведени търговете за добив на дървесина, сега нямаше да има такъв дефицит”, заяви депутатът от левицата, опровергавайки Мирослав Найденов. Плугчиева обясни, че истинската причина за проблема е административна немарливост, защото цялата подзаконова уредба на Закона за горите не беше готова до края на месец декември. Тя отбеляза още, че дървесина се купуваше за 46лв.-50лв., а след това се препродаваше на 120лв.-150лв. „Всички можете да си направите извода за какви печалби става дума и в чии джобове отиват те”, коментира депутатът от ПГКБ.

Водещи новини

Още новини