Паркиране в зони - пари за „зелен хайвер”!

булфото/архив/
share

В Деня на будителите ни събудиха с новината, че платената зелена зона за паркиране в София се разширява и стига до близо 6000 места. Тя ще обхване части от кварталите "Лозенец", "Оборище", "Възраждане" и "Красно село". Практически почти не остана и метър неусвоена инфраструктура за печелене от въздуха от страна на общинския Център за градска мобилност. Къде обаче отиват парите от паркирането, е може би най-дълбоко пазената тайна от години.

Досега от синята и зелената зони в общинското дружество влизаха по близо 30 милиона лева годишно. За какво обаче се разходват тези средства, не е ясно. Защото новопостроени паркинги и гаражи няма. Само се говори за такива и то от години, ама нищо не се прави.

В дружеството работят много служители – около 1000 души, чиито заплати за родните стандарти хич не са лоши. За прибраното покрай тях по ясни причини няма официални сведения, но пък има много свидетелски разкази.

Порочна е практиката общината да се държи като пръв рекетьор и след като няма създадени условия за паркиране, да разчертава общинската инфраструктура и да обявява някаква платена такса за това. Центъра не носи никаква отговорност за това, че не осигурява охрана на автомобилите, спрели в зоната. Може да плащаш за това, но, ако ти разбият колата, пиеш една студена вода, която не чакай да ти даде служител на фирмата.

Двоен аршин се прилага по отношение на обществената собственост. Например – общината ти казва, че тротоара е твой, когато трябва да се чисти от снега и леда. Но те товари да платиш тротоарно право, ако решиш да си разпънеш сергийка, за да си изкарваш прехраната. Така е и с паркирането. Едва ли само чрез глоби, такси и санкции ще се решат многото неясноти с паркирането в София.

Проблемът е многопластов и нееднозначен, засяга всички живеещи в столицата и нейните гости. Затова е важно общината да осветли дейността на тази своя структура максимално. Като начало не е зле да се даде отговор на простички въпроси като тези – защо Сметната палата от години не се допуска да провери за какво се ползват средствата, събрани от гражданите в касичката на ЦГМ?

И защо, след като това дружество извършва търговска дейност, се налага допълнително всяка година да му се наливат още средства от данъците ни, за да съществува? Иначе хората, за които тази тема от бита е наистина важна, ще продължават да си мислят, че парите им за паркиране отиват за „зелен хайвер”... .

Водещи новини

Още новини