Снощи в Дома на киното бе премиерата на филма „Светлин Русев. Усещане за вечност” на Атанас Киряков, режисьор, документалист, сценарист, върл противник на комунистическия режим на управление. В което пък Светлин Русев, както е известно, бе сред избраните от властта. „За мен Светлин е колосална личност, художник на човешкото страдание”, каза пред „Новини.бг.” режисьорът на лентата.
Филмът е в две части по 56 минути и е изповед на художника, преминаваща през целия му живот на творец и общественик. Режисьорът Атанас Киряков разказа, че в продължение на над 5 години се е готвил за филма, като упорито е пращал провокативни въпроси на големия художник. Накрая Светлин Русев му върнал 28 страници прецизни отговори, двамата се срещнали и филмът започнал... . Ето какво каза режисьорът:
- Г-н Киряков, защо избрахте да направите филм точно за Светлин Русев? Питам ви, защото сте известен противник на комунистическия режим, направил сте не една лента - за „Горяните”, за ужасите в лагера Белене и др.
- Защото изкупувам вина – като всички онези с просташко отношение, които олицетворяват Светлин Русев само с режима на тоталитаризма и лично на Тодор Живков. Сега изкупувам греховете си с този филм, опитвайки се да покажа и дявола и ангела в този човек. Дълго време наблюдавах и провокирах Светлин. В продължение на няколко години го изследвах и се убедих, че той е сложен, обемен, много интересен човек. Онази система не предполагаше да има такива личности. Всяка държавна власт винаги и навсякъде се е обграждала със знаменити личности, които са работили в областта на изкуството. Хуманизмът на Светлин въобще не се докосва до онази комунистическа система. Той бе искрено влюбен в изкуството, много мащабен като творец, като човек, като гражданин. Много силна фигура.
- Успяхте ли, по ваша преценка, в един близо двучасов филм, да кажете всичко за художника, за човека Светлин Русев?
- О, аз имам още много материал, който остана извън филма. Непосилно и претенциозно е в една лента, ако щете в един текст, да се каже всичко, цялата истина за когото и да е, за каквото и да е. Филмът ми за Светлин е част от нашия живот – такъв, какъвто сме го живели. Той е спасил не една творба и е помогнал на много художници. Но най-вече е човек, който през целия си живот бе върл противник на насилието. Ползвал е всичките си връзки и позиции, за да помага на изкуството. Когато го попитах дали не смята, че е създавал много хуманен образ на властта по онова време с присъствието си в нея, той простичко отговори „Не съм се замислял за това”. Питах го и за близките му отношения с Тодор Живков, а той каза, че неведнъж бившият първи го подтиквал и питал защо не иска да го нарисува. Светлин му отговорил, че още е чирак и не може, а Тато рекъл: „Ха,ха,ха, ми то такъв като мен в картина не можеш да събереш”... На въпроса ми дали го блазни да си купи примерно „Майбах”, той без да се замисля отговори, че с един „Майбах” могат да се купят и спасят толкова много картини... . Във филма има и много други любопитни и показателни сцени от срещи и разговори приживе с големия художник.
- Предвид трудностите на документалното кино у нас, как ще процедирата с разпространението на филма, така щото да стигне до повече хора?
- На 22 октомври от 18, 30 ще бъде излъчен в кино „Одеон”. После ще водя преговори с някоя от телевизиите, иначе няма разпространение на документалното кино. Надявам се, че зрителите ще проявят интерес към филма, към сложната и противоречива личност на Светлин Русев, който се страхуваше от хаоса, който някой ден ще настъпи. Разбира се, очаквам както да хулят, така и да възхваляват филма.