Къде е журито, одобрило ремонтите в София?

булфото/архив/
share

Вместо отговорниците за грозното безобразие да се спотайват, да излязат на светло и да понесат отговорност за действията и бездействията си. А дали пък няма да е още по-безумно да се харчат нови милиони за нов проект за обновата на пл.”Света Неделя” в София, вместо да се отстранят кусурите на досегашното строителство?

Камарата на архитектите в България (КАБ) се обърна чрез официално писмо към кмета на София Йорданка Фандъкова и главния архитект Здравко Здравков да прекратят обществената поръчка за концепцията за обновяване на пл. „Света Неделя“ и да направят международен конкурс с широк достъп на български и чуждестранни архитекти. Меко казано, поведението на гилдията е странно, при положение, че досегашният председател на журито, одобрило проекта, е арх. Георги Бакалов, бил до неотдавна председател на същата тази камара. Останалите са от комисиите в Столична община. Общо всички тези хора носят огромната отговорност за обновата на визията на София.

Главният архитект на столицата Здравко Здравков безпомощно повдига рамене и обяснява, че „всички по веригата носят отговорност” за строителните недомислия в центъра.

Той беше категоричен, че ако има разминавания в изпълнението, ще бъдат наложени санкции. По проекта се работи от 5 години, като той е подлежал на множество обществени обсъждания. Здравков апелира темата да се коментира отново след представянето на изцяло завършения продукт.

"Отговорността е на всички хора по веригата. Освен възложител, има проектанти, надзорници и строители", категоричен беше Здравков.

Остава да е така категоричен в наказанията на хората по веригата. Поне от кумова срама е добре да има санкционирани, заради неудобствата и дискомфорта, който причиняваха и продължават да причиняват на софиянци.

Идеята на проектантите на ремонта на площад пред храма "Св. Седмочисленици" била църквата да изпъква.

Това обясни тези дни арх. Радомира Методиева от архитектурното бюро, разработило проекта за ремонта.

По повод масовите критики към десена на новопоставената настилка, тя подчерта, че не става дума за плочки за баня, а за едроразмерни бетонни плочи с 8 сантиметра дебелина.

Според уважавани архитекти с дълъг стаж и практика, участвали години в управлението на града, най-доброто решение би било за ремонта да се използват извадените жълти павета от бул. „Пенчо Славейков” и други градски зони, да се използва „едър камък”, вместо положените тънки, разноцветни и разностилни плочи, сякаш по-подходящи като за баня. Тези експерти недоумят и защо не се ползват практиките от чудесното градско устройство във Виена, с която толкова се родеем. Категорични са и, че не е нужен нов конкурс и проект за центъра на града, тъй като подобен подход не е държавнически – ще се загубят много пари, комисионни за проектанти, надзорници и т.н. А и каква е гаранцията, че един нов проект ще е по-стойностен от досегашния? Все пак не винаги е добре да се започва от начало, на гола ливада, както казва народът ни.

Водещи новини

Още новини