1/3 от жилищата у нас са необитаеми

Pixabay (архив)
share

Сдружение на собствениците е най-ефикасната форма на управление на етажната собственост, заявиха от Асоциацията на дружествата, управляващи етажна собственост (АДУЕС) на пресконференция днес.

Основен предмет на дейност на сдружението на собствениците трябва да бъде управлението и поддръжката на сградата през целия й жизнен цикъл, да се премине към пазарен модел на управление чрез конституиране на сдружението върху колективен договор между всички собственици с ясни права и задължения. Нужна е и задължителна паспортизация за старите жилищни сгради, казаха от сдружението.

Според експертите са необходими и други промени в Закона за управление на етажната собственост, защото той е повече пожелателен. За конкретни предложения за промени в закона АДУЕС ще организира в началото на март кръгла маса с участието на държавни институции, НПО, фирми и други.

Сградите в режим на етажна собственост са 47 на сто от всички жилища в България, или 1 860 000 жилища. Основните проблеми в сектора са, че 31 на сто от жилищата у нас са необитаеми, 21 718 сгради са пред край на експлоатационния срок на панелните жилища, лоша е поддръжката на сградния фонд, липсва ангажираност от собствениците и институциите, коментираха от АДУЕС.

Около 100 компании, управляващи етажна собственост, работят в София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Благоевград, Велико Търново и обслужват около 15 на сто от многофамилните жилищни сгради в тези градове.

Настоящите членове на АДУЕС обслужват 3000 сгради - 70 000 домакинства, в София, Пловдив, Благоевград и Дупница. Според тях трябва да се въведат вътрешни изисквания и стандарти при изпълняването на дейностите по професионално управление на етажна собственост, критерии за членство в асоциацията, да се създаде регистър на юридическите лица, изпълняващи тези дейности, да се въведе лицензионен или регистрационен режим за компаниите от сектора, пише БТА.

Водещи новини

Още новини