Знамето е един от символите на държавността – това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов в словото си при откриването на изложбата „Спасените бойни знамена на България“ в Националния военноисторически музей (НВИМ) днес, 18 юли, съобщиха от пресцентъра на МО.
Министър Каракачанов припомни значението на бойното знаме и исторически събития от Първата световна война, които имат връзка с изложбата на музея. По думите му - има много истории как са спасявани българските знамена и е хубаво това да се знае от поколенията. „Защото героизмът и славата на българското оръжие, честта и достойнството на българските воини, с които те са защитавали държавността и националните идеали, като че ли и до ден-днешен остават встрани от държавната политика за възпитание на младото поколение“, подчерта министърът на отбраната Красимир Каракачанов и допълни: „Затова искам да благодаря на Националния военноисторически музей, защото ни връща към онези ценности, идеали и каузи, за които нашите деди са живели и умирали“.
Директорът на НВИМ доц. Соня Пенкова посочи, че за първи път музеят показва едновременно оригиналите на всички 14 спасени знамена на полковете, задържани като заложници след подписването на Солунското примирие от 30 септември 1918 г. по време на Първата световна война. Както е известно, някои от българските офицери и войници, останали в заложничество, свалят от дръжките знамената и, за да не ги предадат във вражески ръце, с риск за живота си, ги укриват и пренасят в България. Наред с тях изложбата показва и знаци за спасяване, връчени на някои от спасителите, които музеят притежава, както и лични вещи на някои от тях. „С цената на много животи, нито едно българско знаме не е падало в плен“, припомни директорът на НВИМ доц. Пенкова.
Изложбата ще продължи до 19 август.