Споразумение за сътрудничество бе подписано в Силистра между български и румънски организации

Pixabay
share

Споразумение за институционално сътрудничество бе подписано в Силистра между български и румънски партньори в рамките на осъществявания българо-румънски проект "Общество за всички възрасти".

От българска страна споразумението бе подписано от дирекция "Бюро по труда - Силистра"/Агенция по заетостта/ и сдружение "Младежка организация за Европейска Силистра", а от румънска - от Окръжна агенция по заетостта в Констанца и от представители на работещите по проекта румънски кметства Кручя, Михаил Когълничяну и Силищя.

Споразумението, в рамките на проекта, цели да се намалят несъответствията между търсенето и предлагането на работа, дължащи се на ниското ниво на образование и да се обвърже търсенето и предлагането на работна сила в селските райони на фона на процес на застаряване на населението.Трябва да се насърчи румънско-българското сътрудничество на местно ниво, за да се разработят съвместни инициативи за повишаване на нивото на публична информация за наличието на работни места, да се идентифицират оптималните решения за повишаване на заетостта в селските райони, да се насърчават възможностите за професионално развитие и добри практики и за привличане на общественото внимание към положението на възрастните хора или хората с увреждания в състояние на зависимост.

Проектът "Общество за всички възрасти" е в рамките на Програма Интеррег В-А Румъния България. Осъществява се от три румънски села /Кручя, Михайл Когълничяну и Силищя/ и "Младежка организация за Европейска Силистра" в силистренското село Айдемир. Бюджетът на проекта, чийто водещ партньор е кметство Кручя, е около 340 000 евро.

Цели да образова и улесни живеещите в селските райони във връзка с домашните грижи за възрастни хора и хора с увреждания. Способства за професионалното подобряване на услуги в особено чувствителна област и с непряко въздействие върху системата на социална защита. Повишава заетостта и качеството на предлаганите услуги за грижи, което води до подобряване на качеството на живот.

Проектът се осъществява в селските райони, където селскостопанското производство е гръбнакът на икономиката. Но развитието на сектор извън това производство представлява съществен фактор за осигуряване на растеж на заетостта и доходите на селското население, смятат работещите по проекта. Той се отнася до изпълнение на програма за професионално обучение и свързаните с нея дейности в съответствие с потребностите както на регионално, така и на трансгранично ниво по отношение на увеличаване на застаряващото население.

Близо 10 на сто от населението в четирите населени места се състои от хора над 70 и 85-годишна възраст, "което е сегмент от зависимо население без възможност за помощ или съдействие".

Водещи новини

Още новини