Омбудсманът Мая Манолова и Националното сдружение на местните обществени посредници в Република България организират обществена дискусия за промени в Закона за местното самоуправление и местната администрация /ЗМСМА/, регламентиращи избора и правомощията на обществените посредници в българските общини.
Това съобщиха от пресцентъра на Омбудсмана на Република България.
Събитието ще се проведе на 23 април 2018 г. /понеделник/ от 11.00 часа в зала „Изток“ на Народното събрание /пл. „Народно събрание“ № 2/.
Петнадесет години след въвеждане на правната възможност в Закона за местното самоуправление и местната администрация /ЗМСМА/ за избор на обществен посредник, мрежата от местни омбудсмани не се увеличава, а напротив – от 22 към 2011 г. понастоящем те са само 13.
Причината е, че в сега действащият закон при избора им се изисква 2/3 мнозинство на общинските съветници.
Това води до съществена разлика в гарантирането и защитата на правата и законните интереси на гражданите и юридическите лица при взаимодействието им с местната власт.
Сред промените, които омбудсманът Мая Манолова ще предложи на обсъждане, е и въвеждането на изричен текст в закона, че всяка община, която си избере местен обществен посредник, получава целево финансиране за обезпечаване на неговата работа.
Така ще се гарантира и неговата независимост.
Във форума ще участват депутати, председатели на общински съвети, кметове на общини и на кметства, представители на държавните институции, на Асоциацията за развитие на българското село, на Сдружението на кметове на кметства, изпълнителните директори на Националното сдружение на общините в Република България и Националната асоциация на председателите на общински съвети и др.