Цените на топлинната енергия остават непроменени до края на тримесечието, запазват се цените и на високоефективната електрическа енергия, произвеждана от топлофикациите с първично гориво природен газ, съобщиха от КЕВР.
"Планираното увеличение на цената на природния газ е в размер под 5 на сто, което не дава нормативно основание за повишаване на цените на топлинната енергия през следващото тримесечие и те остават непроменени". Това е заявил след днешното открито заседание на Комисията председателят на КЕВР Иван Иванов в отговор на въпроси на журналисти. На открито заседание КЕВР в специализиран състав "Енергетика" е обсъдил доклад на работната група във връзка с внесеното заявление на "Булгаргаз" ЕАД за утвърждаване на цени за второто тримесечие на 2018 г., по които общественият доставчик продава природен газ на крайните снабдители и на клиенти, присъединени към газопреносната мрежа.
При определяне на цената на природния газ КЕВР прилага изцяло съществуващата методика, залегнала в действащия договор между "Булгаргаз" ЕАД и "Газпром Експорт". Формулата отчита движението на цената на петрола и на алтернативните на природния газ горива на световните пазари за последните 9 месеца, както и промените в курса на щатския долар. Правомощията на регулатора са единствено да установи дали заявлението на обществения доставчик "Булгаргаз" ЕАД отговаря на изискванията на Наредба номер 2 за определяне цените на природния газ и на договора за доставка между двете дружества, посочиха от КЕВР.
Цената на природния газ за второто тримесечие на 2018 г. да бъде в размер на 361,82 лв. за 1000 куб м или 34,04 лв. за MWh (без акциз и ДДС), се предлага в доклада на работната група, изготвен въз основа на представените данни и документи и след направени изчисления съгласно ценовия модел. Предлаганата от енергийния регулатор цена на природния газ е с 2,6 на сто по-висока от досегашната цена за първото тримесечие на 2018 г. В заявлението си "Булгаргаз" ЕАД е поискал увеличението на цената да бъде 4,82 на сто, но работната група е установила, че през 2017 г. дружеството е реализирало надвзет приход. В резултат на това регулаторът е направил отрицателна корекция в размер на 5 284 583 лв. поради положителна разлика между прогнозните и отчетни разходи на "Булгаргаз" ЕАД за доставка на природен газ на входа на газопреносната мрежа през 2017 г., уточниха от енергийния регулатор.
Предложената цена от 361,82 лв. за 1000 куб м за продажба на природен газ на крайните снабдители на природен газ и на клиенти, присъединени към газопреносната мрежа, включва компонента за услугата "обществена доставка" по чл. 17, ал. 6 от НРЦПГ в размер на 5,42 лв./1000 nm3, както и компонента "задължение към обществото" от 1,37 лв./1000 nm3, която покрива разходите на "Булгаргаз" ЕАД за съхранение на количества в газохранилището Чирен в изпълнение на задължения по Плана за действие при извънредни ситуации. В цената на природния газ не са включени цени за достъп и пренос през газопреносната мрежа и клиентите следва да ги заплащат на крайните снабдители по реда на Методиката за определяне на цени за достъп и пренос на природен газ през газопреносните мрежи, собственост на "Булгартрансгаз" ЕАД.
На откритото заседание представителите на обществения доставчик са изразили несъгласие с предложената от работната група цена на природния газ за второто тримесечие, тъй като според тях това ще доведе до загуби на дружеството, се казва в съобщението.
В срок до 27.03.2018 г. участниците в откритото заседание могат да внесат писмено становище във връзка с констатациите и изводите в доклада на работната група. По всички направени възражения Комисията ще излезе с мотивирани становища в окончателното си решение за утвърждаване на цени на природния газ за второто тримесечие на 2018 г., което ще бъде взето на закрито заседание на 30.03 този месец.