Ако искат да ползват социалните мрежи, хората са обречени на тази форма на шпионаж, освен ако не споделят нищо. Тогава обаче възниква въпросът защо сте там. Това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ членът на Управителния съвет на "Интернет общество" Димитър Ганчев.
Във Фейсбук публикуваме всякаква инфорамция, не е толкова трудно с алгоритми да ви се направи психологически профил. Тук не става дума за кражба на информация, а за анализ на данни, заяви Ганчев.
Информацията обикновено се взема с игри или приложения, които искат достъп до списъка ви с приятели, до снимките ви – такъв достъп, който имат приятелите ви. Може да се види кога с кого сте си писали и списъка с телефонните ви контакти. Приложението изтегля информацията и си я записва, обясни експертът.
По думите му, веднъж излязла от Фейсбук, тази информация става ценна стока, обект на покупко-продажба на финансовите пазари.
Политическият пиар експерт Арман Бабикян бе категоричен, че когато имаш тази информация, можеш да я използваш за политически цели.
Човек може да си направи много ясно сметка и преди предизборна среща например политикът може да се подготви и да знае какво да каже на хората, след като знае от какво се интересуват и какво искат. Манипулацията оттам нататък става много лесна. Тези неща се ползваха от държавните организации с цел борба с престъпността, но вече явно се ползват с комерсиални цели, заяви още Бабикян.
Експерт: Ползвайки социалните мрежи, сме обречени на шпионаж
- 23.03.2018 | 18:01
- 2251