Маршът за генерал Луков отново вдигна напрежението. Стотици се включиха във факелното шествие в София въпреки съпротивата.
Забраната на властта за провеждането на шествието не попречи Луков марш все пак да се състои. Българският национален съюз отрече категорично обвиненията, че Луков марш проповядва неонацизъм и антисемитизъм. Според организаторите факелното шествие е единствено едно възпоменателно шествие в памет на убития български герой - генерал Христо Луков.
Часове преди провеждането на Луков марш антифашистки организации се събраха под надслов „Без нацисти по улиците ни”, с настояване за забраната на Луков марш.
„Събитието Луков марш промотира краен национализъм и аз смятам, че това няма място в една демократична страна като България”, заяви Радослав.
Над 100 души включително и гости от Гърция се събраха в градинката зад джамията Баня Баши, за да кажат „не” на Луков марш.
„Искаме да кажем, че София не е нацистки град, че и ние заемаме място и не искаме да бъдем бити, взривявани по улиците, което се случва сега”, заяви Ирина Борова.
Протестът беше и на хората с различна сексуална ориентация, имаше и бежанци, дошли да го подкрепят.
„На властите искам да кажа, че те трябва ясно да застанат, че национализмът не е мнение, а е престъпление”, заяви Радослав.
Властите в лицето на заместник външния министър Георг Георгиев се обявиха против провеждането на Луков марш. Кметът Йорданка Фандъкова също забрани шествието. Но съдът отхвърли забраната. Срещу Луков марш декларация изпрати и Американското посолство.
Шествието се провежда за 15-ти пореден път и е в памет на генерал Христо Луков. Основател на Съюза на българските национални легиони и министър на войната за периода 1935-1938.
„Може да очаквате едно стройно, подредено, дисциплинирано факелно шествие, което да почете паметта на ген. Христо Луков”, заяви Звездомир Андронов, организатор на Луков марш.