Сливен е на път да стане поредната жертва на „зеления рекет“, който спира инвестиции за милиони в България и спъва развитието на икономиката на страната. Близо 13 000 души в града са застрашени да останат без парно, след като три „екологични“ организации обжалват издаденото ново разрешително за работа на местната „Топлофикация“. Така „зелените“ искат да спрат дейността й.
Документът е от Изпълнителната агенция по околна среда, но Институтът за зелена политика, Сдружение за дива природа „Балкани“ и „За земята – достъп до правосъдие“ подали жалба.
Зад тези организации стоят добре познати лица, показа проверка на „Труд“.
Ръководител на Института за зелена политика е Петко Ковачев – един от лидерите на протестите уж в защита на Пирин. В качеството си на шеф на Института той атакува с жалби и столичния завод за преработване на отпадъци. Ковачев е и в Комитета за наблюдение на строежа на автомагистрала „Струма“, където прокарва интересите на псевдоекологините организации. Именно те бавят изграждането на лот 3.2 от аутобана, който трябва да мине през Кресненското дефиле. В момента пътят там е един от най-смъртоносните в България – всяка година на него десетки губят живота си в катастрофи.
В управителния съвет на СДП „Балкани“ са Катерина Раковска и Андрей Ралев. Раковска е съпруга на друг лидер на протестите – Андрей Ковачев. Тя е в българския клон на швейцарската офшрока WWF. А Андрей Ралев отговаряше за финансите на партия „Зелените“, които дефакто са едно с коалицията „За да остане природа в България“. В това обединение са СДП „Балкани“ и WWF-България. Ралев е и неуспял кандидат за депутат от ПП „Зелените“ на последните парламентарни избори.
В управата на третата организация - „За земята – достъп до правосъдие“ е Ивайло Попов, който като Ралев, бе в зелените листи на последния вот за НС. Сдружението също е част от „За да остане природа в България“, а Попов за последно бе сниман как крещи „Оставка“ на конференцията за екоиновации, провела се в София 5-6 февруари. Той е протестиращ уж в защита на Пирин и по време на конференцията реши да се покаже пред гостите от цяла Европа, които не му обърнаха внимание.
Трите организации на практика са оплетени помежду си и действат по изпитаната схема за зелен рекет, каквато са жалбите.
За да бъде прекъсната тази практика е необходимо да бъдат продължени промените в Закона за околната среда, с които обжалването на ОВОС за обекти от национално значение вече става само на една инстанция. В корекциите трябва да се включат и обектите от първостепенно общинско значение и инвестициите клас А.