Социолог: "Джендър" може да се преведе като полова специфичност

pixabay
share

Обсъждането на Истанбулската конвенция е пример за неефективност. Това се прави постфактум. Големият укор е към Министерство на правосъдието. Те са търсили тясна дискусия по проблема. Това каза Борислав Цеков - д-р по Конституционно право в предаването "Още от деня" по БНТ.

"Обсъждането не е закъсняло. То е нужно. Подобни обсъждания имаше и преди време. Сега се чу по един погрешно интерпретиран начин от английски език на думата "джендър". Това заяви социлогът доц. Алексей Пампоров, член на правните съвети при президента и омбудсмана.

"Проблемът е в състава на понятието "джендър" и по специално в екстремисткото му използване. Човекът се превръща в Бог и разкъсва половото деление на хората. В конвенцията тази идеология не е отречена и това поражда опасения", поясни Цеков.

"Конвенцията работи с медицинското понятие "джендър", според СЗО. В нея е казано билогичен пол, а не социален. В традиционното разбиране се има в превид полов акт. Понятието "джендър" може да се преведе като полова специфичност. Начинът, по който сте облечен вече е социален стериотип", подчерта доц. Пампоров. "Истанбулската конвенция се бори с половите стереотипи", подчерта доц. Алексей Пампоров. Тази конвенция е близка по смисъл с борабата с трафика на хора. Нужно е да се изработи механизъм за справяне с този проблем.

"Тази конвенция не разкъсва разбирането на биологичните полове. Има един сериозен проблем у нас - домашното насилие", допълни Цеков."ЕС се опитва да ни наложи едни нови типове законодателни текстове, които така или иначе съществуват", каза още юристът.

Водещи новини

Още новини