Осемдесет и осем страни по света са свободни и България е сред тях. Те представляват 45 процента от общо 195 страни по света и над 2,9 милиарда души или 39 процента от глобалното население. Броят на свободните страни е нараснал с една в сравнение с данните отпреди година. Това са изводите в доклада неправителствената организация "Фрийдъм хаус", качен днес на сайта й. Докладът е озаглавеп "Свободата по света през 2018 г."
В него броят на страните, окачествени като частично свободни е 58 или 30 процента от всички оценени страни. В тях живеят близо 1,8 милиарда души или 24 процента от населението на света. Броят на частично свободните страни е нараснал с една в сравнение с данните от доклада от миналата година.
Общо 49 страни са определени като несвободни страни. Те съставляват 25 процента от страните по света. Броят на хората живеещи в несвободни страни е почти близо 2,7 милиарда души или 37 процента от населението на света.
Повече от половината от този брой обаче живеят в само една страна от категорията - Китай. Броят на несвободните страни остава същия в сравнение с данните отпреди година. Сред несвободните страни освен Китай са посочени Афганистан, Ангола, Бахрейн, Беларус, Азербайджан, Куба, Казахстан, Етиопия, Египет, Либия, Русия, Руанда, Северна Корея, Катар, Венецуела, Зимбабве, Йемен, Сирия и др.
Според данните от доклада, касаещи България, тя е свободна страна. Оценката се прави въз основа на два критерия - политически права и граждански свободи. Максималната оценка по тези критерии е 1, а минималната е 7.
България е оценена и по двата критерия с оценка 2. Като цяло общата оценка на България за това, че е свободна страна е 80. За справка оценка 100 се дава на най-свободните страни, а оценка 0 означава - най-несвободни страни. За сравнение несвободна страна като Сирия е оценена дори с оценка под нулата - с минус едно. В частта за България се допълва още, че медиите са частично свободни.