700 нови дръвчета пазят бъдеще за царския орел

БЗДП
share

В края на миналата година екип на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и доброволци от Тополовград засадиха общо 700 дървета (200 тополи и 500 дъбчета) в Натура 2000 зони „Сакар“, „Западна Странджа“ и „Дервентските възвишения“.

Тополите бяха засадени по поречията на реки с цел след време да приютят гнезда на царски орли в короните си. Основните дървета, използвани за гнездене от вида, са именно тополите, следвани от различни видове дъб. Една от главните причини за увреждане на гнездовите местообитания на царския орел е масовото изсичане на тополите през последните 10-15 години.

Дъбовите дръвчета бяха засадени в ниви и обработваеми земи с цел да се създаде мозаечен хабитат, подходящ за различни видове дребни бозайници, птици и влечуги – важен източник на храна за царския орел.

Отглеждането на монокултури оказва силен неблагоприятен ефект върху биоразнообразието и природата, като прави местообитанията на редица видове неподходящи за живот.

Засаждането на новите дървета е важна част от природозащитните дейности, извършвани по LIFE проекта „Земя за царския орел“, за подобряване на гнездовите и хранителните местообитания на вида.

Залесени са общо 16 дка, като младите дръвчета бяха засадени на 16 различни площадки в трите проектни района, като 14 от тях са защитени с ограда, която да ги предпазва от стадата на местните фермери в първите години, които са най-критични за оцеляването им, но без да възпрепятства придвижването на дивите животни в района.
 

Водещи новини

Още новини