Не е новост, че ще се спират парите на безработните. Политиката ни е да има обвързване на социалните помощи със заетост. Правителството отдавна работи в тази посока. Когато един или два пъти се откаже работа, разбира се, че ще се спират парите. Това каза зам.-министърът на труда и социалната политика Султанка Петрова в предаването „Лице в лице“ по БТВ.
Тя допълни, че искат да се намали периодът от време на получаване на помощи. „Не можем повече да си затваряме очите пред всичко, което ни е заобикаляло през Прехода. Няма да има професия безработен. Всички сме равни“.
„Говорим за хора, които са здрави и не са работили, не са записани в бюрата по труда, такива, които свикнаха да не работят“, уточни тя.
„Имаме няколко много важни момента, ако искаме да интегрираме ромите. Единият е образованието, другото е заетост. Това което ние правим в министерството само за 6 месеца 743 000 души са наети на работа. Третото е да вървим към разбиване на гетата. Ако вървим в правилната посока само след една година ситуацията ще е много различна“, убедена е Султанка Петрова. По думите й от бизнеса са получили сигнали, че имат нужда от работна ръка, независимо каква е тя.
По отношение на новият сектор в икономиката социална икономика, зам.-социалният министър уточни: „Това е приоритет за нас. Чрез социалната икономика, и социалното предприемачество бихме могли да създаваме социални предприятия, заетост, работни места. Инвестира се в екология и социални идеи“.
„Това е един вдъхновяващ модел. Той използва предприемаческия модел, за да придобива печалба, но не само за себе си“, допълни Петър Начев, директор на дирекция "Социална политика и стратегия". „Бизнесът може да бъде навсякъде. Той е хибриден. Пример са неправителствените организации. Други са кооперациите, които дават работа на инвалиди“.
Според Петрова в ТЕЛК има нужда от промяна и трябва да се намери най-доброто решение. „Концепцията е внесена в НС и чакаме решение“, каза още тя.