Близо 6 000 души са работили без трудови договори у нас за изминалата 2011 г., което е два пъти повече от констатираните подобни нарушения през 2010 година, съобщиха за БТА от пресслужбата на Главна инспекция по труда.
По данни на инспекцията през миналата година са били извършени 53 195 проверки, като са били инспектирани 37 566 предприятия. Констатирани са били над 235 хиляди нарушения на трудовото законодателство, като са били съставени над 20 хиляди акта и връчени над 18 хиляди наказателни постановления за тези нарушения. Сумата от глобите от влезли в сила наказателни постановления, наложени от инспекторите, надхвърля 15,5 млн. лева.
Междувременно последното решение на Европейския съд в Люксембург от вчера касае именно трудовото законодателство и гласи, че: подновяването на срочни трудови договори може да бъде оправдано с нуждата от заместване, даже ако тази нужда е честа и дори постоянна. Ако е необходимо, може да се провери дали не се злоупотребява с използването на тези последователни срочни договори, като се отчете техния брой и тяхната обща продължителност, пише още в решението на Европейския съд. Решението на съда е взето след жалба на германската служителка Бианка Кючук, която работи като деловодител в Околийския съд на Кьолн, Германия и в продължение на единайсет години с нея са сключени общо 13 срочни трудови договора. Г-жа Кючук изтъква пред Съда по трудови спорове в Кьолн, Германия, че последният й трудов договор се е превърнал в договор за неопределено време поради липса на обективна причина, която да оправдава ограничаването му във времето.
Действително, при общо тринадесет сключени последователно и без прекъсване срочни трудови договори за период от единадесет години, изобщо не можело да става дума за временна нужда от заместващ персонал. Федералният съд по трудови спорове, който би трябвало да реши този спор като последна инстанция, поставя въпрос на Съда в Люксембург относно тълкуването на правото на ЕС по въпросния казус.
С постановеното от вчера решение Съдът на ЕС приема, че временната нужда от заместващ персонал - по принцип може да представлява обективна причина, която оправдава както срочния характер на договорите, сключени със заместващия персонал, така и подновяването на тези договори. Само фактът, че даден работодател е принуден често, дори постоянно, да използва временни замествания, и че тези замествания могат също да бъдат осигурени чрез назначаването на работници по силата на безсрочни трудови договори, не предполага липсата на такава обективна причина, нито наличието на злоупотреба.
Въпреки това, когато преценяват в конкретен случай дали подновяването на срочен договор е оправдано от обективна причина като временната нужда от заместващ персонал, националните органи трябва да отчитат всички обстоятелства по този конкретен случай, включително броя и общата продължителност на сключените преди това срочни договори със същия работодател, се посочва в решението на Съда на ЕС.