Над 11 500 безработни са започнали работа след участие в трудови борси, организирани от Агенцията по заетостта през 2017 г. Близо 40% от тях не са били регистрирани в бюро по труда.
Това заяви министърът на труда и социалната политика Бисер Петков по време на конференция на тема „Демотивираните българи – проблем или възможност“, съобщиха от пресцентъра на ведомството.
По време на форума той представи основни резултати от дейността на Министерството на труда и социалната политика за активиране на икономически неактивните хора в България.
Включването на повече хора на пазара на труда зависи от прилагането на цялостна подкрепа за решаването на проблемите на икономически неактивните. Адекватният отговор на това предизвикателство включва развитието и прилагането на интегрирани услуги за заетост, обучение, семейно подпомагане, посочи министърът.
Основният инструмент на политиката за активиране е националната програма „Активиране на неактивни лица“. Тя обединява различни услуги, предоставяни от ромски и младежки медиатори и психолози за активирането на неактивни лица на местно ниво, каза Петков.
Той допълни, че от януари до юли 2017 г. ромските медиатори са подпомогнали активирането на 8488 безработни посредством регистрация в бюра по труда. Близо половината от тях са младежи до 29 години. 24% от регистрираните в бюрата по труда са включени в мерки за обучение и заетост. За същия период младежките медиатори са подпомогнали активирането на близо 1400 младежи (до 29 години), като 1077 от тях са регистрирани в бюрата по труда.
Групата на демотивираните включва обезкуражени, продължително безработни, младежи, хора с ниско ниво на образование, които без допълнително обучение не мога да намерят реализация на пазара на труда.
Към тази група могат да бъдат причислени и лица, които полагат сезонен труд в други държави от ЕС и разчитат на заработеното през определени месеци от годината, за да покриват разходите си в България, каза още министър Петков.
За активиране и интеграция в заетост на младежи до 29-годишна възраст се изпълнява операция „Активни“, която се финансира по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. До момента близо 3000 младежи до 29 години са включени в дейности по схемата.