Година след жестокия бунт в Харманли: Могат ли бежанците да се интегрират? (видео)

Булфото (Архив)
share

Сблъсъци между бежанци и полиция нажежиха обстановката в Харманли преди точно една година. След бунта, който се развихри в лагера края на миналия ноември, 400 мигранти бяха арестувани, а 24 полицаи бяха ранени.

В размирната нощ бежанци замеряха органите на реда с камъни и чупиха прозорци. А униформените отвърнаха на удара с водно оръдие, гумени патрони и палки.

Тогава се взе и решение 80% от мигрантите в центъра с рисков профил да бъдат изведени от страната.

Бунтът в Харманли изправи на нокти цялото общество, а година по-късно миграционната вълна съществено намалява.

Това ни кара да забравяме за проблема и да не си спомняме за конфликти от близкото минало, коментира в интервю за Novini.bg преподавателят по социология във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет доц. д-р Светлозар Кирилов.

„Поначало българите не сме толкова толерантни, колкото сме свикнали да смятаме, и надценяваме нашата толерантност“, коментира доц. Кирилов.

По думите толерантността ни е формирана през османския период, когато се е налагало да живеем в една империя с хора, които са различни.

Според доц. Кирилов към бежанците се подхожда с недоверие именно защото са културно различни.

„Дотолкова доколкото емигрантите са доста по-различни като култура, тяхната интеграция би била по-трудна. Българското общество няма чак такъв голям опит в интеграцията на културно различни. Можем да го видим с ромската интеграция“, допълни доц. Кирилов.

Известен елемент на толерантност в българското общество съществува, но има и тенденции в някои случаи към дискриминация, смята той.

Вижте цялото интервю с доц. Светлозар Кирилов.

Водещи новини

Още новини