Висш еврочиновник оплетен със зелените (снимка)

Труд
share

Началникът на отдел „Защита на природата” към Главна дирекция „Околна среда” на Европейската комисия Никола Нотаро е показал явната си връзка с организациите от коалицията „За да остане природа в България”.

Това е станало на вчерашната среща в София, разказаха пред „Труд” участници в дискусията. На нея трябваше да бъде започнато изясняването на грешките в защитената мрежа Натура 2000, допуснати на територията на страната ни. От тези грешки страдат стотици хиляди българи, чийто поминък на практика е блокиран заради влажни зони, минималистични защитени територии и др. Последният скандал бе с протестите по Северното Черноморие, където се оказа, че в Натура 2000 са включени стотици частни имоти и дори гробище. На срещата присъстваха и представители на „За да остане природа в България”, които явно са в тесни връзки с Нотаро. Той открито демонстрирал това, като останалите присъстващи прекъсвал и неглижирал мненията им.

По-късно вечерта еврочиновникът е забелязан в столично заведение на една маса с еколога Андрей Ковачев. В ресторанта на масата били още хора от „За да остане природа в България” – Любомир Костадинов и Катерина Раковска от швейцарския WWF. Според източници на „Труд” това поставя под въпрос безпристрасността на чиновника, през който минават десетки инфраструктурни проекти, включително и лот 3.2 от автомагистрала „Струма” – участъкът през Кресненското дефиле. Там най-много публично е ангажиран Андрей Ковачев, който лобира за 16-километров тунел, който да се строи от швейцарската компания „Амберг“. Сегашното трасе през пролома е едно от най-смъртоносните – там стават десетки тежки катастрофи и умират десетки хора. Това обаче не спра „зелените” да обясняват, че магистрала там не може и не трябва да има.

Срещата поставя и още въпроси – нормално ли е висш чиновник от главна дирекция „Околна среда” на ЕК да е в ресторант с представители на неправителствени организации, директни бенифициенти на екологични програми от Брюксел, тоест получават директно финансиране от ЕК. Ако няма нищо съмнително в подобен вид срещи, защо тя не е проведена в сградата на представителството на ЕК, която в центъра на София, на ул. „Георги Раковски”. Защо Нотаро се среща точно с тези хора и организации, а не с представители на десетки други, също присъствали на срещата, организирана по-рано през деня от МОСВ. Не е ли това съмнение за порочни практики и корупция?

„Имахме големи очаквания, тъй като за пръв път в такъв формат можем да изкажем нашите притеснения, мнения и становища за мрежата Натура 2000”, обясни пред „Труд” Славейко Стайков от коалицията „За да останат хора в в България”. Според него надеждите на представителите на организациите не са се оправдали, с изключение на тези на „зелените”.

„По някои конкретни въпроси, засягащи най-големите проблеми, не видяхме ясна позиция, ангажимент и дори желание от г-н Нотаро да бъдат разгледани проблемите. Става дума, например, за липсата на първични научни данни за зоните за птиците, откъдето идват част от проблемите на заинтересованите страни, освен за зелените организации, които са в основата на тази липса на тези данни. Лично помолих г-н Нотаро да попита МОСВ дали разполага с такива данни. Но не чухме ясен ангажимент, а ни се обясни, че зоната била определена, и трябва да мислим за другите възможности. Вместо за коригиране на грешните, те ще бъдат развити. Друг колега постави въпроса за неверните твърдения, достигнали до комисията за броя на избивани защитени видове птици. Помолих да каже откъде е получил тези неверни данни и да цитира точната организация, лице или експерт, който е подал тази информация и на базата на нея ЕК взима решения в ущърб на хората”, каза още Стайков.

Водещи новини

Още новини