Какво да направим, ако шофьор на автобус прави пътни нарушения, какви са правата и правилата за почивка на водачите. Това дискутираха в сутрешния блок на БНТ председателят на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка инж. Йонко Иванов и Цветослава Гълъбова, директор на психиатрична болница „Св.Иван Рилски.“ Това бе по повод автобусът, пълен с пътници, който се преобърна в канавка на магистрала "Тракия".
Ако пътник види, че шофьор прави нарушения, може да звънне на 112 и да подаде сигнал за фирмата на автобуса и час на тръгване, заявиха в репортаж служители на реда.
„Има сериозно натоварване на психиката, а когато возиш и хора натоварването е по-голямо. За това са измислени и регламентите за часове шофиране. Реакциите стават забавени при по-голяма продължителност на шофиране, за това и заспиват“, каза Цветослава Гълъбова.
„Само 300 от 20 000 фирми за превозване имат пълен капацитет служители“, заяви Йонко Иванов.
„За 120 000 хиляди шофьори са само 120 лекари за задължителни медицински прегледи преди път“, допълни още Иванов.
Статистиката сочи, че на всеки четири часа и половина шофьорът трябва да има по 45 минути почивка. Без почивка може да се управлява автомобил максимално 6 часа. За 2 седмици шофиране не трябва часовете да надвишават 90, а най-честите нарушения са работа по 12-13 часа.
Проверените за нарушения са 3500 фирми за превоз на пътници и товарни фирми. Издадени са 113 акта.