Синдикати и бизнес в горещ спор за заплатите, болничните и производителността на труда

share

Фалшиви болнични има. Това не може да се отрече, но орязването на правата и заплатите няма да реши този проблем. Трябва контрол. Трябва някой лекар, който издава фалшиви болнични, да влезе в затвора, за да се види, че така не може да продължава.

Това каза в сутрешния блок на БТВ лидерът на КНСБ Пламен Димитров. "На 27-и излизаме на протест, защото според нас има резерви и заплатите могат да растат. Бизнесът е вдигнал на някои места, но трябва още. Не казвам, че това трябва да стане рязко. 30 000 души напускат годишно България. Вече няма работници и кадри. Трябва да мислим как да задържим тези хора в България. Един от начините е увеличаване на заплатите. Нямаме шанс да влезем в Шенген, ако не доближим поне на 60% работните заплати, брутния продукт на глава от населението и производителността. Водим борба със сивата икономика вече повече от 15 години", разкри Димитров.

Заедно с него гост беше и бизнесменът Красимир Дачев. "Аз съм работодател, а не следовател. Не мога да проверявам кой болничен лист е фалшив и кой не. Аз осигурявам работниците си на 100%. Сега ще трябва да осигурявам работниците си втори път на 100% за първите три дни. Защо? Проверка показва, че болнични листове се взимат около 15 септември, когато децата тръгват на училище и по празниците. 50% от болничните са фалшиви. Системата е ерозирана и корумпирана. За миналата година има над 16 млн. болнични. За тази година сигурно ще са над 17 млн.", категоричен беше Дачев.

"Ние сме изостанала икономика. Трябва да преценяваме дали да инвестираме във фабриките или в заплати. Данните показват, че ние произвеждаме 15% от това, което произвеждат европейците, а получаваме заплати 24% спрямо техните. Мързеливите гърци, както ги наричаме тук, произвеждат осем пъти повече от нас. Без инвестиции в производителността на труда ще си останем бананова република", добави бизнесменът.

Водещи новини

Още новини