Граждани ще питат Фандъкова къде отидоха над 4 милиона павета

pixabay.com
share

След серия въпроси, които бяха зададени по закона за достъп до обществена информация, граждани достигнаха до питане към кмета на Столична община г-жа Йорданка Фандъкова къде са се дянали над 4 млн. павета, извадени от софийските улици само за последните 10 години.

Преди месец гражданите са получили отговор на питане за наличното количество павета в депата на Столична община.

Отговорът е, че единственото място, на което се съхраняват павета е депото във Враждебна и че там количеството е точно 2 971 тона.

От друго питане са получени имената на улиците и дължините на участъците, по които паветата са били демонтирани за периода 2007 – 2017 г. От направените сметки излиза, че от посочените улици са били извадени над 16 000 тона павета.

Получава се разлика от 13 000 тона демонтирани павета, които не се съхраняват в депото на столична община или повече от 4 млн. броя павета.

„Къде на шега, къде наистина – коментират гражданите – скоростта, с която са „емигрирали” паветата е 2 пъти по-висока от тази, с която над 2 млн. българи са заминали основно на запад след 1989 г."

Още по-любопитно в случая е, че зам. кметът по транспорт Евгени Крусев отговаря официално, че павета в последните 5 години в София не са били продавани. „Ще оставим общината да отговори на преди да влизаме в хипотези за съдбата на настилката” – коментира Стефан Ламбрев живущ на бул. Дондуков.

„Дали цялата кампания срещу паважните настилки в София, водена от общинарите години наред не прикрива злоупотреби? Това предстои да разберем скоро. Като типичен пример можем да посочим, че въпреки многократните ни искания и предоставени информационни материали на различни лица в общинската администрация, пясъкът върху паветата на ремонтираната част на бул. Дондуков не се премахва вече 3-та седмица. ” – коментира Веселин Кирев от Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт.

На 6-ти октомври петък от 18 ч. пред Театъра на Българската армия на ул. Г. С. Раковски преди фестивала на жълтите павета, организиран от Столична община, гражданите организират флашмоб за гранитните павета, които „си нямат фестивал” и не са „суперзвезди”, а мигранти, както много от българите, които често са оценявани по-добре в чужбина, отколкото у нас. * Изнесените цифри са на база приета маса на 1 паве средно 3 кг. В цифрите не е включван ремонтът на пл. Руски паметник, както и премахнатите от бул. Прага, бул. Монтевидео през 2017 г. павета.

Водещи новини

Още новини