Когато посредник иска пари за осигуряване на работно място в чужбина, то това е сигурен знак за измама.
Това припомниха от изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“.
„Искането на различни суми под формата на такси и други услуги при оферти за осигуряване на работа в чужбина е един от най-сериозните белези за измама“, посочват експертите.
Българското законодателство забранява на фирмите посредници да изискват каквито и да е суми от търсещите заетост зад граница.
Други сигнали за подвеждане са, когато обещаващите работа отказват среща на живо с търсещите работа, а комуникацията се води само онлайн или по телефон, като се изисква превеждане на пари по сметка. Ако срещите се уговарят на публично място вместо в офис, то това също е индикация.
„При използване на фирми – посредници и на предприятия, които осигуряват временна работа, трябва да се направи справка в специалните регистри дали същите имат регистрация в Агенцията по заетостта“, съветват от агенцията.
Едно от най-честите установявани нарушения при ползване услугите на посредници е липсата на трудов договор с работодател от приемащата държава, който трябва да бъде предоставен на лицето преди заминаването.
Друго нарушение е неинформирането за условията на труд и заплащане в чужбина, което е част от задълженията.