Армия от медузи е атакувала Южното Черноморие, отчетоха пред "България Днес" ихтиолози. Явлението е характерно за дните от късна есен, но тази година е подранило с няколко седмици и е настанал смут на крайбрежието.
Медузите са опасни за плажуващите туристи и могат да причинят сериозни здравословни проблеми. Мешестите животни мигрират към по-плитките води на Черно море в търсене на храна. Тази година има огромно количество зоопланктон в крайбрежните води и това е привлякло безгръбначните. Именно зоопланктонът е основната им храна.
Инвазията е от екземпляри от типа Ризостома. Голямата медуза достига средно 15 - 20 см, но понякога и до 60 см в диаметър. Различава се от малката медуза не толкова по размери, колкото по форма и дължина на устните рамена. В центъра на диска от долната страна се образува възвишение, което виси надолу. Тялото й е по-силно изпъкнало отгоре. Голямата медуза се храни с микроорганизми. Тя плува както малката - чрез свиване и разпускане на тялото. Медузите, които обитават Черно море (общо са два вида - Ризостома и Аурелия), не са смъртоносни, но могат да причинят сериозен дискомфорт.
При контакт с тях могат да се получат алергични реакции на кожата. Те се случват чрез слуз, която се отделя от пипалата им. Медузите отделят веществото серотомин, а също и таласин (предизвикващо сърбеж) и конхестин (усилващо действието на таласина, предизвикващо алергична реакция). В някои случаи паренето може да премине в мехури, които усложняват положението на пострадалия.
При опарване от медуза мястото се промива със солена морска вода. Чешмяната не е подходяща и може само да влоши положението. От поразеното място веднага се премахват всякакви остатъци от слуз, но не с ръце, за да не бъдат поразени и те. Най-добре е прилепчивото вещество да бъде избърсано и подсушено. Спасителите, които ще останат по плажовете до края на септември, са инструктирани да наблюдават за атаката на медузите и да предупреждават туристите във водата.