Съединение отбелязва 132-годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия с тържествена заря-проверка на едноименния площад в града.
По традиция в църквата "Св. Атанасий" бе отслужена панихида в памет на голямоконарци, участвали в Съединението на България. С литийно шествие знамето на голямоконарската чета беше пренесено до площад "Съединение".
Възстановка показа моменти от събитията отпреди 132 години. Тържествената вечерна проверка е с участието на представителна рота от 61-ва Стрямска механизирана бригада-Карлово.
На честването присъства председателят на Народното събрание Димитър Главчев.
"Днес в град Съединение отбелязваме едно от най-важните събития в новата история на България. Събитие, чието значение съзнават всички българи преди 132 години - събитие, което се радва на всенародна подкрепа и в неговата защита всички са единни", заяви в словото си Димитър Главчев.
"Обединен около обща цел, народът ни чрез Съединението доказа на Европа, че е достатъчно зрял, за да има своя държава, която да бъде съществен политически и икономически фактор на Балканите. Три са принципите, от които са се водили българите преди 132 години - единство, държавност и самостоятелност", посочи Главчев.
По думите му днес предизвикателствата пред нас, свързани с общия ни европейски дом, с икономическото развитие, със сигурността на гражданите, не са по-малки. Но те са преодолими, ако се водим от същите принципи. Димитър Главчев заключи, че ако днес си поставим общи обединителни цели, които да отстояваме с твърдост и постоянство в интерес на България, ще бъдем достойни наследници на дейците на Съединението.
В приветствието си кметът на Съединение Атанас Балкански припомни исторически факти от далечната 1885 година и посочи, че тогава голямоконарци са написали една от най-прекрасните страници в историята на България. Ние запалихме пожара на Съединението, защото вярвахме в справедливото дело и бяхме най-чисти патриоти, заяви Балкански. По думите му след Априлската епопея на Батак, Перущица, Копривщица и Панагюрище голямоконарци са сложили венеца на национално-освободителните борби на бурния 19-и век със Съединението на България, защото повече от всичко са обичали свободата и Отечеството си.
Той добави, че силата, водела предците му, повече от всякога трябва да се приложи днес. "Ако Бог ни е благословил с власт, то ние трябва да я приложим мъдро, отговорно, безкористно и всеотдайно", заяви кметът на Съединение.