Излязоха от печат 13 книги от поредицата "Колекциите на Националния исторически музей", която започна да излиза от началото на 2017 година, съобщиха от музея.
С тази поредица Националният исторически музей /НИМ/ за пръв път започна да обнародва за широката публика своите колекции в отделни печатни издания.
Сред привличащите интерес е книжката, посветена на българските шевици - "Знаци от везба - колекция "Шевици от ръкави" от фонда на Националния исторически музей". Музеят съхранява в своите фондове над 1000 броя шевици от XIX и началото на XX век, събирани от теренни проучвания, дарения и откупки. В книгата са публикувани около 100 броя шевици от 4 етнографски региона на България.
Традиционно ръкавите са една от най-богато извезаните части от женската риза и именно затова НИМ посвещава тази книжка на тяхната орнаментика. Те разкриват богатството на традиционното изкуство на везбата и отправят предизвикателство пред изследователя за разчитането на неговите знаци, на дълбоката му символика.
На голям читателски интерес в книжарницата на музея се радват още книжките "Съкровището на кан Кубрат" и "Съкровището от Над Сент Миклош" от поредицата на НИМ. Над Сент Миклош е село в Трансилвания, което сега е в границата на Румъния, но когато е намерено, е било в пределите на Австро-Унгария. НИМ разполага с музейно копие на съкровището, което означава, че е точно до милиметър с оригинала, подарено от австрийския канцлер Бруно Крайски по време на посещението му в България.
Излязоха от печат 13 книги за колекциите на НИМ
- 25.08.2017 | 14:29
- 1989