Единайсет от общо 88 язовири - общинска, държавна и частна собственост, във Врачанско са напълно технически изправни и без конструктивни нарушения.
Това сочат данните от доклада на междуведомствена комисия, назначена от областния управител на Враца със задача да извърши проверка на всички изкуствени водоеми на територията на областта.
Данните бяха представени днес на работна среща на областния управител Малина Николова с представители на общини, "Напоителни системи" - клон Мизия, собственици на частни язовири и концесионери.
От общия брой 28 са язовирите с разрушен преливник, 21 са с технически неизправни основни изпускатели, а при 18 достъпът до тези съоръжения е почти невъзможен. Комисията е установила на 46 язовира различни нарушения върху целостта на стената, като повечето са общинска собственост, но по един са частна и държавна собственост. Водоемите с прекъснати или прорязани стени са девет и за тях не е довършена процедурата по извеждане от експлоатация, се посочва в доклада.
Комисията е направила предписания към собствениците, които трябва да ги изпълнят до края на септември. За близо половината язовири е препоръчано да се ограничи завиряването, а за 52 - да се почистят стените им от растителност. Собствениците на 12 язовира трябва да свикат експертен съвет, който да вземе решение дали да бъде преустановена експлоатацията им. След наводненията през 2014 г. в областта само три общини - Бяла Слатина, Враца и Криводол, са подали искане до Междуведомствената комисия за възстановяване при МС за ремонт на общо осем язовира.
Областният управител на Враца припомни, че основното задължение и отговорност за състоянието и безопасността на изкуствените водоеми е на собствениците. Тя допълни, че освен финансова подкрепа от междуведомствената комисия, може да се използват и европейски средства за подобряване на състоянието на язовирите.
Предстои да бъде открита мярка за превенция и управление на риска от наводнения по оперативната програма "Околна среда", насочена към реконструкция на защитна инфраструктура и хидротехнически съоръжения. Размерът за безвъзмездната помощ за кандидатите е един милион лева и се очаква процедурата за прием на проекти да бъде открита до края на 2017 г., каза Николова.