От понеделник депутатите остават без паркинг.
От утре пък кметството започва да премахва загражденията пред парламента и да търси вариант за нов режим на паркиране за народните избраници.
Това се случва, след като стана ясно, че депутатският комфорт е струвал на данъкоплатците в София близо 3 милиона лева, информира bTV.
В петък вечер, когато депутатите са по родните си места, пространството около парламента е празно. Иначе на това място паркират по над 100 коли, а НС плаща такса само за около 40. Разликата е минус за общинския бюджет.
До днес паркингът беше заграден и народните представители оставяха колите си там, докато коват законите. От утре обаче по заповед на кмета на София започва премахването на загражденията.
„Лично аз смятам, че огражденията трябва да бъдат премахнати. Имам разговор с госпожа Цачева за това, тя е на същото мнение”, обясни Йорданка Фандъкова.
До тук се стигна, след като преди ден от ВМРО обявиха, че паркингът е законен колкото ромските гета.
Аритметиката е проста. Годишно общината получава 266 000 лева за паркинга. Или за около 40 коли, ако се таксуват по цената за служебен абонамент- 450 лева на месец за кола.
Още преди да знаят, че ще останат без места за безплатно паркиране, депутатите поне пред камера заеха принципна позиция.
Антон Кутев от БСП заяви, че ако е така, трябва да се вземат мерки и всичко да стане законно: „Като ми вдигнат колата, ще отида, ще я взема, ще си платя глобата”.
Нели Митева от ГЕРБ пък коментира: „Законен е, защото всичко, което трябва като законодателство, е спазено”.
В момента експерти от общината обмислят в какъв режим точно ще паркират депутатите в бъдеще. Дали в крайна сметка ще им се наложи да паркират като всички нас - в „синя зона” срещу лев на час, ще стане ясно съвсем скоро. От общината все пак напомниха, че до 2007 година на това място народните представители са паркирали изцяло без пари.