Всяко дете в България под 18 години има права. Правата са това, което ти е необходимо за да оцелееш, да се развиваш и да постигнеш пълния си потенциал. Всички права са еднакво важни и са свързани помежду си. Роден си с тези права и никой не може да ти ги отнеме.
По повод 1 юни – Международният ден на детето от Novini.bg припомняме какви права имат децата на разбираем език, позовавайки се на Конвенцията за правата на детето (КПД) на ООН.
- Всички деца имат тези права, независимо кои са те, къде живеят, какво работят родителите им, какъв език говорят, от каква религия са, дали са момчета или момичета, каква е културата им, или дали са с увреждане, или са богати или бедни. Никое дете не трябва да бъде третирано несправедливо по никакъв повод.
-
Всички възрастни трябва да направят най-доброто за теб. Когато възрастните решават, те трябва първо да мислят как техните решения ти се отразяват
-
Правителството отговаря за закрилата на твоите права. Те трябва да помагат на семейството ти да закриля правата ти и да създават среда, в която можеш да растеш и да постигаш най-доброто, на което си способен.
-
Твоето семейство трябва да ти помага да се учиш, да упражняваш правата си, както и да правят така, че правата ти да са защитени.
-
Имаш право на живот.
-
Имаш право на официално признато име и националност (да имаш държава).
-
Имаш право на самоличност – официална регистрация на това кой си. Никой не трябва да ти я отнема.
-
Имаш право да живееш с родител(ите) си, освен ако не е лошо за теб. Имаш право да живееш със семейството, което се грижи за теб.
-
Ако живееш в страна различна от тази на родителите ти, имаш право да сте заедно на едно място.
-
Имаш право да си защитен от отвличане.
-
Имаш право да изразяваш мнението си, а възрастните да те изслушват и приемат на сериозно.
-
Имаш право да откриваш неща и да споделяш мислите си с друг, като говорите, пишете или по всеки друг начин, освен ако той не ти вреди или не обижда други хора.
-
Имаш право сам да избираш религията и вярванията си. Родителите ти трябва да ти помогнат да решиш какво е правилно или грешно и какво е най-добро за теб.
-
Имаш право сам да избираш приятелите си и да се присъединиш или да създадеш групи, стига да не вредят на другите.
-
Имаш право на лично пространство.
-
Имаш право да получаваш информация, важна за благополучието ти, от радио, вестници, книги, компютри и др. източници. Възрастните трябва да внимават информацията, която получаваш да не е вредна и да ти помогнат да намериш и разбереш информацията, която ти е необходима.
-
Имаш право да бъдеш отгледан от родители(те) си, ако е възможно.
-
Имаш право на закрила от нараняване и малтретиране на тялото или ума ти.
-
Имаш право на специални грижи и помощ, ако не може да живееш с родителите си.
-
Имаш право на грижи и защита, ако си осиновен или в приемна грижа.
-
Имаш право на специална закрила и помощ, ако си бежанец (ако си бил принуден да напуснеш дома си и да живееш в друга държава), както и всички други права в Конвенцията.
-
Имаш право на специално образование и грижа, ако имаш увреждане. Имаш и всички други права в Конвенцията, особено правото да живееш със семейството си, за да водиш пълноценен живот.
-
Имаш право на най-доброто възможно здравеопазване, безопасна вода за пиене, питателна храна, чиста и безопасна среда, както и информация, за да си добре.
-
Ако не живееш със семейството си, имаш правото на редовно преглеждане на условията на живот, за да се знае дали са безопасни.
-
Имаш правото на помощ от правителството, ако си беден или в нужда.
-
Имаш право на храна, дрехи, безопасно място за живеене и да са покрити основните ти нужди. Не трябва да си лишен и да не можеш да правиш нещата, които повечето други деца могат.
-
Имаш право на качествено образование. Трябва да те насърчават да ходиш на училище до възможно най-високата степен.
-
Образованието ти трябва да ти помага да използваш и развиваш заложбите и способностите си. То трябва също да ти помага да научиш как да живееш мирно, да защитаваш околната среда и да уважаваш другите.