Историк: Изказването на Путин е тънък намек в подкрепа на македонизма

gettyimages (архив)
share

Изказването на Владимир Путин, че писмеността в "Русия е дошла от македонските земи" предиизвика редица полемики и спорове у нас.

Novini.bg потърси за коментар по темата доц. Наум Кайчев, който в момента е ръководител на катедрата по Балканска история в Софийския университет "Св. Климент Охридски", а също така е и  бивш генерален консул на България в Битоля
 

Съществува ли в историята термин "македонски земи"?

По принцип терминът е в известна степен литературен и в този смисъл легитимен. Формално погледнато изказването на президента Путин не е погрешно в смисъл, че светите братя Кирил и Методий са от Солун, който е главния град на георграфска и историческа Македония. Проблемът е по-скоро друг, а именно контекста, в който беше направено това изявление. Това стана при посещението на най-високо равнище на президента на Република Македония Георге Иванов, който е известен със своя ясно анонсиран македонизъм и тази идеология, която идва от Скопие. В този смисъл това е едно заиграване и един знак, че Москва е готова да възприема принципите на македонизма. Тази идеология постолира, че населението в Република Македония е различно от българското и то още от древни времена. Това е една дълбоко погрешна теория, която не почива на историческите факти и рационалното мислене. Тази теория не може да бъде приета в България и видяхме реакциите тук, а и на много други места, включително и на Балканите.

Провокация ли беше изказването на президента Путин?

Това е въпрос повече на политическа оценка. При всички положения това е сигнал и намек за по-различно отношение на Русия към Западните Балкани. От няколко месеца насам има редица официални декларации от руското външно министерство по отношение на кризата в Република Македония. С тези декларации се подкрепя доста прозрачно и открито партията ВМРО-ДПМНЕ на бившия премиер Никола Груевски и президента Иванов. В този смисъл се стига до едно много сериозно разминаване между политиката на Руската федерация и тази на Европейския съюз и НАТО по отношение на Западните Балкани. Преди 3 години същият президент Георге Иванов, при едно посещение в Русия, беше удостоен от Московския държавен университет с почетна докторска титла. В речта си той не само разви някои от тезите на македонизма, но си позволи да каже, че русите са дошли от древна Македония. Такива тези получават поощрителни оценки от руските ръководни фактори.

Адекватно ли реагираха българските институции по казуса?

Да. Тя беше повече от адекватна и бърза. Като цяло беше уместна. Визирам най-вече позицията на външния ни министър Екатерина Захариева. Тази позиция беше потвърдена и от премиера Бойко Борисов при срещата му с посланик Макаров. Хубаво впечатление направи и факта, че всички политически партии се обединиха и застанаха зад позиция. Обществото също.

Как е правилно да се казва "славянска писменост" или "българска писменост"?

Не бива да се противопоставя едното на другото. Много славяни пишат на латинеца в момента. Безспорно е, че писмеността е възникнала като писменост на българската държава. Тя е създадена по волята на българската държава. Това гласи и официалната позиция на БАН. Става въпрос за старобългарски език. Този език е бил използван и в други славянски страни, като е претърпял редица промени, но това вече са по-специфични детайли.

Водещи новини

Още новини