42 на брой са институциите за деца - преди 5 години те са били 122, отчитат от Агенцията за социално подпомагане. Тенденцията децата, настанени в специализираните заведения, да намаляват е устойчива, целта е всички детски домове да се закрият, предаде БНР.
Плановете на държавата предвиждат до 2025-а година да се закрият още 25 дома за деца, лишени от семейна грижа и 17 - за медико-социални грижи, в които се настаняват децата до тригодишна възраст.
Преди 5 години в домовете за лишени от родителска грижа и в тези за деца с увреждания са пребивавали 5 300 деца. В края на миналата година само 500, лишени от родителска грижа, остават в институциите, а такива за деца с увреждания вече не съществуват.
Последните шест учреждения за деца с умствени увреждания затвориха врати през 2016-а. В анализа се посочва, че процесът на закриване е динамичен, съпътства се с откриването на нови услуги, които са алтернативата на закритите домове. За периода услугите са се удвоили като брой, а местата в тях са над 13 000.
Това са преходни жилища, кризисни центрове, приюти, центрове за настаняване от семеен тип, както и дневните центрове за услуги в общността.