Трябваше в двумесечен срок депутатите да обсъдят резултатите от референдума. Дори да го приемем, че не е задължителен. Единият от въпросите е свързан с партийната субсидия, а партиите се разсейват. Става дума за близо 40 млн. лева, за които гражданите казаха, че не са съгласни да се харчат за партийни цели. Това каза омбудсмана Мая Манолова в ефира на БТВ.
В предния парламент аз внесох вариант на законопроект за районите за българите в чужбина, припомни Манолова. „На практика ще бъде много затруднено подаването на вот зад граница. Би следвано тези българи да се държат в национална орбита, защити са около 2 млн. и са основният инвеститор у нас“, допълни тя.
„Депутатите са длъжни да внесат законопроекти по вота на българите. Трябва да има поименно гласуване, за да е ясно кой какво отношение има. Внесох проект за райониране за улеснение“. „Защо правим референдум, след като не се съобразяваме с волята на хората?“, попита Манолова
На финала на разговора Мая Манолова призна, че е имала среща в офиса на Георги Гергов. „Имаше среща, целта беше да ме откажат от надпреварата за президент. След това аз излязох с отворено писмо. Същността на този разговор обявих публично. Имаше натиск“, разкри Манолова. Корнелия Никова й казала: „Откажете се от надпреварата“. "Въпреки, че имах най-много номинации ръководството на партията имаше друг кандидат“, каза тя.
Темата отново стана актуална след скандалната среща ЦУМ-гейт между бизнесмена Сашо Дончев и главният прокуров в кабинета на бизнесмена Георги Гергов.