"Генетичните заболявания се развиват независимо от факторите на околната среда. Те са около 7000. За развиването на други генетични фактори влияят също стресът и замърсяването. Генетичните болести в България продължават да бъдат най-редки в сравнение с европейските. Но искам да кажа - няма данни в България, че се увеличават генетичните заболявания. Това не е свързано с Чернобил", заяви проф.Иво Кременски в ефира на Нова тв.
"Според едно споразумение между Световната атомна агенция (САА) и Световната здравна организация (СЗО), СЗО няма право да изнася никакви данни за последиците от радиационен фон без изричното съгласие на САА", заяви на свой ред Петко Ковачев от партия "Зелените".
"Ракът на щитовидната жлеза, левкемията и сърдечно-съдови заболявания, както и ментални дефекти и диабет при новородени са едни от последиците от тази страшна авария", твърди експертът.
"След ядрената катастрофа в Чернобил са замърсени 42% от територията на Европа (без Русия, Украйна, Беларус, които са по-силно засегнати). Европа е получила 37% от изхвърлянията от аварията. Това посочва доклад Torch, който е неофициален и е изготвен от учени", допълни Ковачев.