Война на букетите преди 8 март

Булфото (архив)
share

Цветари на пловдивския Четвъртък пазар скочиха срещу нова фирма за продажба на букети преди 8 март.

Новото дружество е платило на „Общински пазари” ползването на сергия само за 3 дни, но по-ниските цени на китките им са ядосали така наречените „традиционни” търговци. Те са поискали от управата на пазара да изхвърли новия им конкурент, въпреки че той си е платил чинно сергията. Така в навечерието на 8 март битката между цветарите за клиенти се разгаря все повече и повече.

„Всеки може да продава на каквито цени иска, но проблемът е, че така наречените традиционни търговци вече имат претенции. Исканията им са налудничави, като целта им е да се изложи общината, че не се грижи за техния бизнес”, обясни шефът на „Общински пазари” Стефан Султанов. По думите му ако той изпълни исканията на традиционните търговци, които държат 6 сергии на Четвъртък пазара от години, ще наруши закона. „Работата на общинското предприятие е да отдава площи и маси под наем на всеки, който желае. Другото искане на традиционните търговци е да няма ниски цени на цветята преди празника на жената, което според мен е признак за картелно споразумение, каза още Султанов. Той даде за пример, че новата фирма продава цикламата за 4 лева, а цената на традиционните сергии на същото цвете е 7 лева.

В пъти по-висока е цената и на игликата. Конкурентът на търговците на китки от години на Четвъртък пазара я продава за 1,50 лева, докато на останалите сергии цената е 3,50 лева. „Нашите цветари ме изнудват да махна новата фирма от Четвъртък пазара, което е чист рекет. Искат да не допускаме други наематели на пазара, което граничи с цинизъм”, каза още шефът на „Общински пазари”. По думите му, за да защитят високите си цени, традиционните търговци са повикали на Четвъртък пазара в понеделник медии да се жалват срещу управата на тържището. Оттам обаче са категорични, че новата фирма, която е мощна и може да си позволи да се конкурира с традиционните търговци, е в правото си да продава китки за 8 март. Оттам са платили наема на сергията от 6 до 8 март и договорът с тях няма как да бъде разтрогнат.

В София пък букетите по сергиите поскъпват с 5 лв., стана ясно след репортерско проучване на в. Монитор. Търговци коментират, че родното производство е слабо, едва 20% от цветята по магазините са от България. Тази година цяла Европа е в недостиг заради суровата зима. Италия и Гърция, които са основни вносители у нас, не се радват на добри условия. Дори Холандия, която е най-големият износител на цветя в ЕС е засегната от студа. Цените на едро са по-високи, което предполага и поскъпване в магазините.

Търговците споделят, че освен рози, хората масово купуват и пролетни букети за този 8 март. На родния пазар в момента розите са главно внос от Еквадор и Кения, като цената на бройка стига до 5 лв. Очаква се букети от пролетни цветя да се продават най-много, като най-търсени са лалета, кокичета, зюмбюли, фрезии. Орхидеите от Тайван също са предпочитани, заради своята издръжливост. Последните години се забелязва тенденция за подаряване на живи цветя в саксии, защото могат да се отглеждат дълго време и запазват красотата си.

Цената на едро за роза е от 1,20 до 2,60 лв. за брой, а еквадорската роза върви за 3 лв. Търговец на цветя в софийски магазин увери, че цените остават същите и няма да се вдигнат за празника. Онлайн бутиците също се радват на голям успех. Предлагат се кошници с пъстри цветя, кутия с рози във формата на сърце и огромни букети. Цените са от 25 лв. до 200 лв. и нагоре.

Водещи новини

Още новини